Katedra św. Józefa częścią cudu religijnego w centrum Sofii

Religia w Bułgarii

W Bułgarii zarejestrowanych jest ponad 100 religii, z których tylko 4 są powszechnie praktykowane. Najliczniej występują prawosławni (ok. 4 100 000), następnie muzułmanie (ok. 640 000), protestanci (ok. 70 000), a na czwartym miejscu są katolicy (ok. 40 000). Kościół katolicki w Bułgarii wyznaje dwa obrządki - zachodni (zwany także łacińskim lub rzymskokatolickim) i wschodni (zwany także bizantyjsko-słowiańskim).
 
Chociaż katolicyzm to czwarta religia w Bułgarii, to jednak katolików jest mniej niż 1% wierzących. Stąd w Bułgarii nie ma wiele kościołów katolickich, a jednym z największych jest katedra św. Józefa w Sofii.

Katedra św. Józefa

Jej budowę rozpoczęto jeszcze przed wyzwoleniem z niewoli tureckiej w 1878 r., a ukończono w 1880 r.

Ówczesny zespół parafialny obejmował kościół, dom parafialny/klasztor oo. kapucynów, szkołę i salę koncertową. Katedra została konsekrowana latem 1896 roku.
 
Podczas jednego z anglo-amerykańskich bombardowań nad Sofią, 30 marca 1944 roku, budynek został zniszczony.

Jedyna część kompleksu zachowana po bombardowaniach – Sala św. Franciszka od 5 listopada 1944 r. do 2006 r. służyła jako tymczasowy dom modlitwy dla Metropolitalnej Parafii Obrządku Zachodniego. W Sali Koncertowej natomiast ponad 60 lat odprawiano nabożeństwa, a dom parafialny został znacjonalizowany przez władze komunistyczne.

Nowa katedra

25 maja 2002 roku Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki apostolskiej do Bułgarii położył kamień węgielny pod nową katedrę, w tym samym miejscu, gdzie stała stara. Budowę nowego kościoła przeprowadzono dzięki pomocy finansowej katolików z całego świata. Z pewnymi przerwami budowa trwała do 2006 roku. Autorami projektu byli architekci Konstantin Peew i Stojan Janew.
 
W dniu 21 maja 2006 roku Sekretarz Stanu Watykanu kardynał Angelo Sodano w obecności wiernych ze wszystkich diecezji katolickich w Bułgarii, przedstawicieli innych wyznań oraz władz oficjalnych w Bułgarii, a także wielu ambasadorów z krajów katolickich poświęcił nowy budynek katedry.
 
Katedra św. Józefa ma imponujące wymiary - 23 m długości, 15 m szerokości i 19 m wysokości. Posiada 350 miejsc siedzących i może pomieścić do 1000 wiernych. Korpus główny wraz z dachem ma wysokość 23 m, a dzwonnica, wyposażona w 4 dzwony uruchamiane elektronicznie wznosi się dumnie na wysokość 33 m. .
 
Katedra wyposażona jest w organy, a nad ołtarzem wznosi się 7-metrowy drewniany krzyż. Pod krzyżem znajduje się ikona Matki Bożej, podarowana przez ówczesnego patriarchę bułgarskiego Maksyma podczas konsekracji świątyni. Po obu stronach prezbiterium znajdują się dwie rzeźby - patrona katedry św. Józefa i patrona kapucynów św. Franciszka z Asyżu.
 
Przy ogrodzeniu znajduje się pomnik bł. papieża Jana XXIII, który został poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty w parafii w 2002 roku. Świątynią zarządza Zakon Kapucynów, a święto kościoła przypada 19 marca.
 
Katedra w Sofii jest trzecim co do wielkości kościołem katolickim w Bułgarii po kościołach Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Michała Archanioła w mieście Rakowski (Rakovski), niedaleko Płowdiw.

4 religie

Jest ona częścią tzw. cudu religijnego w centrum Sofii – cztery główne świątynie czterech głównych religii w jednym miejscu. Tutaj, na przestrzeni zaledwie ok. 500 m na 500 m znajduje się katedra katolicka św. Józefa, katedra prawosławna Wielkiej Niedzieli, muzułmański meczet Banja Baszi (Banya Bashi) z XVI wieku oraz największa na Bałkanach i trzecia w Europie po Amsterdamie i Budapeszcie synagoga.
 
A pod nimi znajdują się ruiny starożytnej Serdyki - miasta, do którego rzymski cesarz Konstantyn Wielki przeniósł swoją stolicę przed ustanowieniem Konstantynopola nową stolicą imperium.
 
To bliskie sąsiedztwo czterech świątyń jest wyraźnym przykładem tolerancji religijnej Bułgarów.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz