Kamienny Brzeg i legendarny John Lawton

Mówi się, że na ziemi są rejony o szczególnej energii: góry Kajlas w Tybecie, Stonehenge w Południowej Anglii, Wyspa Wielkanocna na Oceanie Spokojnym, Machu Picchu w Andach.

Magiczne miejsca, gdzie wyobraźnia sięga dalej, a doznania i uczucia są bardziej intensywne.

Kamienny Brzeg

Jednym z takich miejsc w Bułgarii jest Kamienny Brzeg (Kamen Briag), położony malowniczo między Kaliakrą, a Szablą.
 
Nazwa pochodzi od kamienistego brzegu, który rozciąga się w promieniu wielu mil, o wysokości nie mniej niż 30 m. Okolica charakteryzuje się nieskazitelnym pięknem i romantyzmem.
 
Mówi się, że tutaj Dobrudża schodzi by wykąpać się w morzu, bezlitosne fale huczą i podmywają kamienisty brzeg, a wiatry są tak silne, że czasami wygląda jakby ptaki były zawieszone nieruchomo na niebie.

Prawdziwy raj

Mimo tych trudnych warunków, mnóstwo zwierząt, ptaków i roślin upodobało sobie właśnie to miejsce. W powietrzu unosi się zapach wodorostów, dzikich fig i ziół.
 
Gdy stoisz na wysokim skalistym brzegu rozciąga się przed Tobą mieniące się różnymi odcieniami bezkresne morze, a niebo wydaje się być tak wysoko, jak nigdzie indziej.
 
Tutaj wszystko jest inaczej.

Trochę ciekawostek z przeszłości

W okolicy Kamiennego Brzegu piękno i historia idą w parze. Archeolodzy udowodnili, że w starożytności, już 5000 lat p.n.e. plemiona sarmackie wyrzeźbiły nad morzem, na samym skraju skał swoje miasto.
 
Mieszkali w ponad stu jaskiniach i chowali swoich zmarłych w skalnych grobowcach. Możemy zobaczyć je w Rezerwacie Archeologicznym Jajłata.
 
Kamienny Brzeg był znany w przeszłości jako Kamennik - gdy osiedlili się tutaj w przeszłości przesiedleńcy z Bałkanów z miast Elena i Kotel, pod turecką nazwą Kaya bei kyoi, co tłumaczono jako Kamienna wieś beja oraz pod rumuńską nazwą Stinka.

Skąd bierze się wieczny ogień?

Tutaj na skałach przy brzegu znajduje się Wieczny Ogień - stary szyb naftowy, z którego wydobywa się gaz ziemny i do dziś ciągle płonie, a każdy może się przy nim ogrzać.

Festiwal rockowy July Morning

Kamienny Brzeg to również miejsce, gdzie odbywa się słynny festiwal rockowy w Bułgarii i prawdopodobnie najbardziej tradycyjne, nieformalne święto w Bułgarii July Morning (Lipcowy Poranek), które powstało w połowie lat 80 - tych ubiegłego wieku.
 
Tutaj w nocy z 30 czerwca na 1 lipca zbierają się entuzjaści, fani rocka, aby wspólnie powitać pierwsze lipcowe promienie słońca.
 
Gościem festiwalu przez lata był sam John Lawton, wokalista Uriah Heep, który przed publicznością skupioną nad brzegiem morza, w blasku wschodzącego słońca wykonywał swoją legendarną balladę July Morning, która stała się hymnem wolności dla pokoleń fanów rocka w naszym kraju.

John Lawton

John Lawton kochał ten zakątek Bułgarii. Spędzał dużą część roku w pobliskiej Kawarnie lub gdzieś na południu. Był przyjacielem Bułgarii. Lubił przyrodę, historię i kulturę naszego kraju.
 
Brał nawet udział w bułgarskich filmach, a także w różnych programach i inicjatywach kulturalnych. W styczniu 2012 nagrał też płytę z bułgarskim zespołem rockowym "Diana Express".
 
Zmarł nagle 29 czerwca 2021 roku w wieku 74 lat.
 
19 marca 2022 r. rodzina legendarnego wokalisty Uriah Heep Johna Lawtona rozsypała jego prochy nad Kamiennym Brzegiem, gdzie przez lata witał pierwszy poranek lipca z tysiącami bułgarskich fanów i śpiewał legendarne July Morning.
 
„Dzisiaj do Wiecznego Ognia w Kamiennym Brzegu rozsypano prochy Johna Lawtona. Zrobili to Iris, Natalia i Patrick, jego żona i dzieci. John kochał Bułgarię i pozostaje na zawsze w naszych sercach” - napisał na Facebooku były burmistrz Kawarny Conko Conew.
 
1 lipca tego roku w Kamiennym Brzegu znów będzie rozbrzmiewać nieśmiertelna piosenka July Morning.
 
Już na zawsze 1 lipca będzie nam się kojarzył właśnie z nim.
 
Cześć Jego pamięci.
 
Zobacz wschód słońca nad Kamiennym Brzegiem i poczuj tę chwilę - July Morning.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz