Najdłuższa jaskinia w Bułgarii

Jaka jest najdłuższa jaskinia w Bułgarii?

Jaskinie w Bułgarii

W Bułgarii jest ponad 3000 jaskiń, ale tylko niewielka część z nich jest dobrze zagospodarowana, odpowiednia dla turystów, miłośników pięknych formacji jaskiniowych i ekscytujących historii.

Ich długość wynosi od kilku metrów do kilku kilometrów. Część z najdłuższych jaskiń nie została do końca zbadana, gdyż wymaga to czasu, środków, pokonania przeszkód i niebezpieczeństw itp. Jako ich długość wskazuje się wówczas maksymalną odległość do jakiej doszedł na dany moment człowiek, choć jest jasne, że jaskinia ma ciąg dalszy i jej rzeczywista długość jest większa.

Najdłuższe jaskinie

Do miana najdłuższej jaskini pretendują dwie jaskinie - Duhlata i Kolkina Dupka.
Duhlata, o długości (na tę chwilę) ponad 18 000 m, położona jest w gminie Pernik, w pobliżu wsi Bosnek.

W drugiej z jaskiń, w Kolkinej Dupce, we wrześniu 2022 r. osiągnięto długość 19 164 m i jest to obecnie najdłuższa jaskinia w Bułgarii.

Kolkina Dupka

Kolkina Dupka znajduje się w górach Ponor Płanina, w zachodniej części Starej Płaniny, na terytorium obwodu sofijskiego, w pobliżu wsi Zimewica (Zimevitsa), w gminie Swoge (Svoge).

Jaskinia ta znana jest także z dużej głębokości. Na tę chwilę osiągnięto głębokość 543 m, ale przypuszcza się, że jej realna głębokość może wynosić ok. 750 m.

Kolkina Dupka wyróżnia się pięknymi podziemnymi rzekami i wodospadami jaskiniowymi oraz niesamowitymi, unikalnymi w skali kraju formacjami jaskiniowymi. Uwagę biologów przyciąga z kolei ciekawy okaz, niespotykany nigdzie indziej na świecie - gatunek pijawki jaskiniowej (z rodziny Erpobdelidae).

Specjaliści uważają, że niespodzianki, jakie przygotowała dla nas ta jaskinia, są dopiero przed nami…

Tylko dla speologów

Niestety ze względu na strome wejście do jaskini, które wymaga zjazdu po linie i sprzętu, a także znajomości techniki i zasad bezpieczeństwa, Kolkina Dupka nie jest odpowiednia dla turystów oraz osób nieprzeszkolonych i bez doświadczenia.

Nie tylko ukształtowanie terenu, ale także wilgotność i niskie temperatury zimą, sięgające minus 20 stopni, sprawiają, że penetracja tego terenu jest nie lada wyzwaniem.

Jaskinia jest wręcz niebezpieczna. Dla ułatwienia prac badawczych zorganizowano wewnątrz jaskini 3 biwaki - miejsca z namiotami, śpiworami, żywnością, naczyniami, kuchenkami gazowymi, niezwykle przydatne podczas dłuższego przebywania w jaskini.

Nie zmienia to faktu, że ze względów bezpieczeństwa zaleca się, aby badania i zwiedzanie Kolkinej Dupki było zarezerwowane póki co tylko dla przeszkolonych członków klubów jaskiniowych i ekspertów. Ale może znajdzie się w Polsce taki klub, który byłby zainteresowany współpracą z bułgarskimi klubami i wspólną penetracją jaskini?

fot. Klub Jaskiniowy Pod RbAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz