Stobskie Piramidy
27 Luty, 2025,
07:30
Istnieją pewne szczególne miejsca na planecie, w których człowiek uświadamia sobie, jak niewiele znaczy w obliczu potężnych sił ziemskich. U stóp zachodnich zboczy gór Riła erozja stworzyła niepowtarzalny naturalny spektakl żółto-brązowych, kruszących się skał, który może zadziwić każdego.
Skalne fenomeny
Pomiędzy miastami Koczerinowo (Kocherinovo) i Riła (Rila) roztaczają się w całej swojej okazałości atrakcyjne i łatwo dostępne Stobskie Piramidy.
Podobne skalne fenomeny można zaobserwować także w innych miejscach południowo-zachodniej Bułgarii. Najbardziej znanymi formacjami skalnymi są Melnickie Piramidy, położone na południowo-zachodnich zboczach gór Pirin, na terenie miasta Melnik i pobliskich wiosek Kyrlanowo (Karlanovo), Rożen (Rozhen) i Suszica (Sushitsa).
Ciekawe, ale znacznie mniejsze, są Kytinskie Piramidy, położone około 20 km na północ od Sofii, w pobliżu miasta Nowy Iskar, które są przyjemnym miejscem na spacer dla mieszkańców Sofii.
Dojazd
Po zjechaniu za Koczerinowem (Kocherinovo) z autostrady, w drodze do Rilskiego Monastyru, zobaczyliśmy znak wskazujący skręt w prawo do wsi Stob i pobliskich Stobskich Piramid. A ponieważ od dawna już chcieliśmy je odwiedzić, ale ciągle odkładaliśmy to na później, skorzystaliśmy z okazji i ruszyliśmy w ich stronę.
Od skrzyżowania do wsi Stob jest zaledwie ok. 2 km. Droga przez wieś do piramid jest dobrze oznakowana, są odpowiednie tabelki i łatwo tam trafić.
Od skrzyżowania do wsi Stob jest zaledwie ok. 2 km. Droga przez wieś do piramid jest dobrze oznakowana, są odpowiednie tabelki i łatwo tam trafić.
Na dole jest wygodny parking, a obok kasa biletowa czynna do godz. 17.00. Bilety wstępu nie są drogie. Tutaj zaczyna się też ścieżka ekologiczna, która prowadzi do piramid. Czas przejścia to ok. 30 min. w jedną stronę.
Trasa
Początkowo szlak łagodnie wspina się po zboczu. Z prawej strony rozciągają się piękne widoki na wioskę i dalej na dolinę rzeki Strumy. Po krótkim spacerze docieramy na polanę, na której znajdowała się niegdyś, jak informuje tablica informacyjna, cerkiew św. Prokopa, zbudowana w 1393 roku.
Miejsce, gdzie była cerkiew, oznaczona jest dużymi, pomalowanymi na biało kamieniami. Była ona niewielkich rozmiarów, ale o cerkwi opowiemy innym razem.
Miejsce, gdzie była cerkiew, oznaczona jest dużymi, pomalowanymi na biało kamieniami. Była ona niewielkich rozmiarów, ale o cerkwi opowiemy innym razem.
Z tego miejsca widać już wyraźnie piramidy, choć chwilę zajmie nam podejście. Trasa jest ogólnie rzecz biorąc łatwa do przejścia, choć w końcówce znajduje się bardziej stromy odcinek, który jednak można pokonać szybko i stosunkowo łatwo. Po drodze są ławki, na których można w razie potrzeby wypocząć i drewniane poręcze dla bezpieczeństwa
Piramidy
Po dotarciu na miejsce zrozumiemy, dlaczego wznoszące się tutaj piramidy określane są mianem fenomenu. To wyjątkowa mozaika dziwacznych kształtów o fascynującej barwie. Piramidy powstały w wyniku silnej erozji klifu piaskowcowego. Przez miliony lat wiatr i woda rzeźbiły najróżniejsze kształty.
Niektóre z piramid osiągają wysokość nawet 10-12 metrów. Obraz jest żywy – z biegiem czasu niektóre piramidy się rozpadają, inne nabierają nowych kształtów. Tam, gdzie znajdował się solidny kamień, pozostał on nienaruszony niczym kapelusz na kruchej skale. Z zewnątrz wydaje się niezrozumiałe, jak to wszystko potrafi przeciwstawić się siłom grawitacji.
Według starej legendy, kiedyś znajdowała się tu płaska kraina. Dwoje zakochanych ślubowało sobie miłość po wsze czasy. Jednak matka dziewczyny była przeciwna małżeństwu i rzuciła na córkę klątwę. W dniu ślubu po weselnym tańcu, panna młoda pocałowała teściową i wszyscy zamienili się w kamień.
Widok zapiera dech w piersiach! Wow to pierwsze słowo, które przychodzi nam na myśl.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne