Lwi Most - symbol Sofii

Niewątpliwie Orli Most i Lwi Most to jedne z charakterystycznych symboli Sofii, pełniące funkcje swojego rodzaju bram prowadzących do miasta.
 
Dlaczego jednak lwy? Dlaczego orły i dlaczego 4? Dzisiaj opowiemy o Lwim Moście, a wkrótce także o Orlim Moście.

Krwawa Rzeka

Tereny dzisiejszej Sofii były już zamieszkiwane w dawnych czasach. Na miejscu dzisiejszego Lwiego Mostu, nad rzeką Władajksta, wznosiły się wcześniej inne mosty łączące oba jej brzegi.
 
W czasach osmańskich był tutaj most znany jako Sandukli Kupryu, a przepływająca pod nim rzeka nosiła złowrogą nazwę Kanli dere (Krwawa rzeka).
 
Według legendy to tu właśnie, wrzucano do rzeki zwłoki obrońców Sredec (dzisiejsza Sofia) po upadku Bułgarii, gdy miasto i cały kraj dostały się pod panowanie tureckie.
 
Inna teoria głosi, że w przeszłości w pobliżu rzeki mieszkali i pracowali rzeźnicy i garbarze i to za ich sprawą rzeką płynęła zwierzęca krew zabarwiając jej wody.

Kolorowy Most

Okoliczni mieszkańcy nazywali tutejszy most Szaren Most (Kolorowy Most), ze względu na jego czerwono-żółte wzory, typowe dla tureckiej architektury.

Szalony Khalil

Historia mostu związana jest z bogatym kupcem Khalilem Sally Effendi, który zyskał przydomek Szalony Khalil. Legenda głosi, że pewnego roku gdy były niezwykle obfite żniwa, a wszyscy zastanawiali się co robić ze zbiorami, Khalil skupował słomę.
 
Nikomu nie odmawiał. Tanio, ale sprawiedliwie płacił wszystkim i kupował od każdego. Pytany po co to robi, spokojnie odpowiadał: „czas sprzedaje słomę”.
 
Następnego roku, gdy zbiory nie były już tak dobre, sprytny kupiec sprzedał swoje towary z dużym zyskiem. Aby udowodnić, że wcale nie jest taki szalony, postanowił zbudować za zarobione pieniądze most.
 
Z jednej strony mostu kazał umieścić napis „Z czasem sprzedałem, most zbudowałem”, a z drugiej strony słowa z Koranu – „Gdzie nie ma mostu – zbuduj most. Tam, gdzie nie ma źródła (czeszma), zbuduj źródło”.

Dlaczego pomnik wolności?

Aby wyjaśnić skąd wziął się pomysł budowy Lwiego Mostu, jako pomnika wolności, musimy sięgnąć do pewnych mrocznych wydarzeń z przeszłości.
 
Aż do wyzwolenia to tutaj często odbywały się egzekucje „wrogów imperium”. W Imperium Osmańskim obowiązywała zasada, że jeśli przestępca nie był z miasta, wieszano go przed bramą, przez którą wszedł do miasta, a jeśli z miasta - na placach. Tak na przykład Lewskiego (rewolucjonistę i bułgarskiego bohatera narodowego) powieszono przy Bramie Wschodniej, przy Orchanijskiej szosie skąd przybył do Sofii.
 
Podobny los spotkał czterech bułgarskich księgarzy, którzy utworzyli coś w rodzaju "Spisku" i działali na rzecz wolności. Nikola Czolaka (Cholaka) będący aktywnym pomocnikiem Lewskiego, zwany Szopskim Apostołem (Szop - tak określa się m.in. mieszkańców Sofii), został powieszony w drzwiach swojej księgarni, Kiro Selianina - na Targu Koni (Targu Kobiet), Georgi Stojcew (Stoytsev) – na Kolorowym Moście (Lwim Moście), a Stojan Tabakow - w miejscowości Kapana.
 
Wyroki śmierci wykonano 15 listopada 1877 r. Rok wcześniej powieszono tu uczestników Powstania Kwietniowego Todora Malejewa i Stojczo Raszkowa.
 
Dlatego pomysł Christo Danowa, zaraz po wyzwoleniu, aby wznieść tu pomnik na ich cześć, spotkał się z dużą aprobatą i zaczęto opracowywać zakrojony na szeroką skalę projekt kompleksu pamięci dla wszystkich Bułgarów, którzy zginęli w tym miejscu.

O projekcie

Projekt został bardzo dobrze przyjęty przez bułgarskich polityków i intelektualistów i w latach 1889 - 1891 budowę mostu rozpoczęła firma słynnych czeskich braci Prosek. Konstrukcja i dekoracja mostu to pomysł Waclawa Proska.
 
Figury lwów z brązu zostały wykonane w Wiedniu przez austriacką firmę Rudolf Philipp Wagner i symbolizują bohaterstwo poległych i zamordowanych. Niestety cały pomysł nie został do końca zrealizowany. Zbudowano jedynie most i cztery postumenty z lwami.

Anegdoty o moście

Z drugiej strony projekt kosztował wówczas kolosalne 260 000 BGN, co od początku budziło wiele anegdot. Jedna z nich mówi, że to nie przypadek, że lwy odlano bez języków – stało się tak, by nie powiedziały, ile pieniędzy skradziono podczas budowy mostu.
 
Według innej anegdoty lwy oniemiały, aby nie musiały opowiadać o wyczynach „kapłanek miłości”, które kręcą się w pobliżu mostu.

Symbol stolicy

Niezależnie od wszystkiego, Lwi Most pozostaje do dziś jednym z najważniejszych symboli stolicy, za którym kryje się nie tylko historia powieszonych księgarzy z Sofii, ale także cała historia krwawej bitwy o Wyzwolenie.
 
Obecnie Lwi Most jest jednym z najważniejszych skrzyżowań centralnej Sofii. Most ma 26 m długości i 18,1 m szerokości, łączy Centralny Dworzec Autobusowy i Centralny Dworzec Kolejowy z resztą miasta. Tym samym on i otaczający go plac stały się jednymi z najpopularniejszych symboli stołecznej dzielnicy Serdika, a także architektonicznym i artystycznym zabytkiem kultury.

Sofijskie lwy

Każdy, kto z jakiegoś powodu znajdzie się w centrum Sofii, nieuchronnie je zauważy - majestatyczne i dumne lwy, będące strażnikami miasta i tysiącletnim symbolem Bułgarii.
 
Będąc tutaj nie mijaj ich obojętnie, zwróć na nie uwagę i przypomnij sobie historię, którą Ci opowiedzieliśmy.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz