Uroczyste otwarcie późnoantycznego budynku Irini
22 Kwiecień, 2024,
07:30
W Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków Kultury, 18 kwietnia, w Płowdiwie uroczyście otwarto późnoantyczny budynek Irini, noszący imię starożytnej greckiej bogini pokoju, wchodzący w skład obiektu „Bazylika biskupia i późnoantyczne mozaiki Philippopolis, rzymska prowincja Tracja”, wpisanego łącznie na Listę UNESCO w 2018 roku z Bazyliką Biskupią i Bazyliką Mniejszą w Philippopolis.
Tego dnia obchodzono również trzecią rocznicę istnienia centrum dla zwiedzających, najnowszej perły muzealnej - Bazyliki Biskupiej w Philippopolis, która niedawno została wpisana na listę 100 narodowych obiektów turystycznych.
Niezwykłe odkrycia
Bazylika została zbudowana w III wieku, a jej podłogi zdobią piękne kolorowe mozaiki. Uważa się, że była rezydencją biskupa Philippopolis.
Budynek został odkryty podczas wykonywania przejścia podziemnego w 1983 roku przez archeologów Zdrawko Karowa i Minę Bospacziewą.
Po zakończeniu badań archeologicznych na stanowisku przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę akcję konserwatorską obiektów archeologicznych i mozaik, podczas której część reprezentacyjną budynku Irini wydzielono jako osobną salę w celu zapewnienia niezbędnych warunków do przechowywania i ekspozycji znalezisk.
Starożytne ulice - Cardo (północ-południe) i Decumanus (wschód-zachód) zostały zniwelowane, zakonserwowane i służą jako główna arteria przejścia podziemnego, a znajdujące się wzdłuż niej pomieszczenia starożytnych budynków zaadaptowano na sklepy.
Wyjątkowy projekt
Realizacja projektu zajęła blisko 17 lat, ale efekty są zadziwiające. Dzięki wspólnym wysiłkom Fundacji America for Bulgaria, Ministerstwa Kultury i Urzędu Miejskiego w Płowdiwie, ok. 50 bułgarskim firmom z Płowdiwu i kraju, ekspertom z różnych dziedzin i setkom wolontariuszy marzenia przekształciły się w rzeczywistość.
W rezultacie powstało nowoczesne centrum dla zwiedzających oraz przestrzeń do wydarzeń i zajęć edukacyjnych, które dziś ukazuje gościom z całego świata wspaniałość późnoantycznych mozaik z Philippopolis.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne