Festiwal Zbiorów - Kiustendił

Zobacz wyjątkowe dzieła sztuki stworzone z wszystkiego, co zrodziła kiustendiłska ziemia! Dotknij zbiorów – nagrody za ludzką pracę!

Wizytówka miasta

Święto Zbiorów to tradycyjny i emblematyczny dla miasta festiwal, który wieńczy jesień i potwierdza, że Kiustendił jest stolicą bułgarskiego sadownictwa. To jesienne święto obfitości jest spuścizną po I Ogólnokrajowym Konkursie Sadownictwa, który odbył się w 1896 roku właśnie w mieście Kiustendił.
 
Tradycja sadownicza w regionie Kiustendił jest żywa od zawsze i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

"Podróże po Bułgarii" - Konstantin Jireček

Konstantin Jireček w „Podróżach po Bułgarii” – na początku lat 80. XIX wieku tak opisywał region Kiustendił: „Kiustendiłskie pole to ogród śliwek, dużych żółtych gruszek, pulchnych soczystych jabłek, czereśni i lekko kwaśnych wiśni, małych żółtych śliwek, brzoskwiń, nieszpułek, morwy, orzechów i wielu innych.
 
Na wzgórzach widać piękne winnice, wino jest tu wspaniałe. W miesiącach letnich stare gaje orzechowe, ciemna zieleń ogrodów i winnic oraz złociste pola wraz z łąkami i lasami u podnóża gór nadają regionowi południowy charakter w czasie dziennych upałów i głośnego cykania świerszczy w gwiaździste ciepłe noce”.

Niestandardowa reklama

Po raz kolejny o Kiustendił i tutejszych pysznych czereśniach Europa dowiedziała się w 1926 roku dzięki niezwykłej reklamie. W 1926 roku wielki bułgarski finansista, filantrop, dyplomata i polityk Atanas Burow (1875 – 1954) kupił i wysłał do Europy wagon świeżych czereśni z Kiustendił i rozdawał wpływowym ludziom w całej Europie.
 
Na pewnym bankiecie na przykład Burow rozdał wszystkim uczestnikom po skrzynce czereśni. „Zbierałem laury - nikt nigdy nie widział większych, smaczniejszych, bardziej apetycznych czereśni. Tam, na tym bankiecie, stałem się centrum uwagi. Celowo przyniosłem te czereśnie, żeby reklamować Bułgarię” – opowiadał Burow.
 
I dodał: „Nie ma na świecie drugiego takiego kraju jak Bułgaria. Szwecja jest szara i smutna, a Szwajcaria to nie kraj, a dom bankowy. Hiszpania jest gorąca, namiętna, piękna, ale biedna – nie ma naszych lasów, wód i łąk. Nie ma naszych żyznych pól. Nie znam bardziej dzikiej, bardziej urokliwej krainy niż Dolina Strumy, niż Kiustendiłska Dolina. To magiczna ziemia, magiczna kraina”.
 
Dzięki jego niestandardowej reklamie eksport czereśni z Kiustendił do Europy gwałtownie wzrósł, a dolina rzeki Strumy w pobliżu Kiustendił została uznana za główny sad Bułgarii.

Festiwal Zbiorów

Festiwal odbywa się co roku począwszy od 2008 roku. Organizowany jest przez Gminę Kiustendił wraz z miejscowym Instytutem Rolnictwa, który co roku prezentuje dziesiątki odmian jabłek uprawianych w regionie.
 
Bogaty program artystyczny i pięknie zaaranżowane stoiska z owocami i warzywami zachwycają odwiedzających. Festiwal ma charakter konkursu. Jest konkurs na najpiękniej zaaranżowane stoisko, na największe jabłko itp.
 
Miejscowi i okoliczni rzemieślnicy i handlowcy prezentują swoje dzieła sztuki, a rolnicy sprzedają czyste i zdrowe produkty bezpośrednio konsumentom.
 
Spróbuj owoców z czystej kiustendiłskiej krainy! Poczuj prawdziwy naturalny smak i zapach owoców i jarzyn! Odwiedź Kiustendił 22-23 września i bądź częścią wydarzenia!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz