Sofia - księżycowym szlakiem

Znasz już Sofię – stolicę Bułgarii?
Powodów, aby tutaj przyjechać jest wiele i z pewnością warto to zrobić o każdej porze roku.

Festiwal Świateł LUNAR

W dniach 6 - 9 maja 2022 r. będzie jednak jeszcze jeden ekstra powód, taki bonus – będzie miał miejsce I Festiwal Świateł LUNAR, który zmieni centralną część Sofii w ogromną galerię pod gołym niebem, gdzie utalentowani bułgarscy i zagraniczni artyści, m.in. z Australii, Indii, Hiszpanii, Francji i Szwecji zaprezentują swoją wysokotechnologiczną sztukę.
 
Wstęp wolny. Nawet jeżeli znasz miasto, będzie to ciekawe przeżycie. W czasie spaceru po centralnej części stolicy będziesz mieć okazję zobaczyć znane miasto w nowym świetle.

Co zobaczymy?

Poprzez projekcje 3D, za pomocą światła i wyświetlanych figur LUNAR będzie opowiadać historie, pobudzać wyobraźnię, zaskakiwać i zwracać uwagę na nowe trendy w dziedzinie sztuki cyfrowej.
 
Przez 4 kolejne wieczory w godzinach między 20.30, a północą, dzięki kolorowym świetlnym figurom „ożyją” najbardziej emblematyczne budynki, parki i skwery w stolicy.
 
Festiwal pokaże różnorodność i siłę tego rodzaju sztuki. Będą dwie projekcje wideo, cztery statyczne projekcje na budynkach, a także sześć instalacji świetlnych i interaktywne studio do malowania światłem.

Trasa festiwalu

Ta wyjątkowa świetlna trasa długości ok. 3 km będzie miała początek przy neoklasycystycznej fasadzie Kwadrat 500, na której zostanie zaprojektowany pokaz 3D pt. „Wyobraź sobie”, opowiadający o głosach, które żyją w każdym z nas i przesądzają o naszych życiowych decyzjach. Pokaz ten uświetni Dzień Europy.
 
  • Dwanaście kolumn na fasadzie Biblioteki Narodowej św. Cyryla i Metodego odsłoni świat, w którym spotykają się jedne z najpiękniejszych gatunków zwierząt, aby poprzez pokaz 3D „Przyroda zależy od naszych nawyków” pokazać różnorodność naszej planety.
  • Artyści z czterech krajów zamienią fasadę Hotelu Hyatt Regency Sofia w wielokulturowy portal pod hasłem „divARTsity”.
  • Idąc w kierunku Ogrodu Carskiego (Carska Gradina) na budynku z 1882 r. przy ulicy Moskowskiej 17 będzie można podziwiać serię 5 prac pod hasłem „Podaruj światło” stworzonych przez bułgarskiego artystę graffiti JahOne, który pragnie zwrócić uwagę na to, abyśmy byli dobrzy i pomocni dla bliźniego.
  • Przestrzeń parkowa za Galerią Narodową „ożyje” dzięki dwóm instalacjom oświetleniowym. Siedem ogromnych, zmieniających się kwiatów nada parkowi nowy, fantastyczny wygląd.
  • Na Placu Księcia Aleksandra I, będzie można podziwiać instalację SubAtom, w której nieustannie poruszające się cząstki przekształcają energię, szukają kształtów i odkrywają nowe światy.
  • W Parku Miejskim, na wspaniałej fasadzie Teatru Narodowego Iwan Wazow w jednym miejscu zobaczymy wspaniałe efekty pracy 6 bułgarskich artystów i pracowni zajmujących się sztuką światła.
  • W fontannie przed teatrem będzie można zobaczyć pływającą instalację Księżycowa Noc, a rozświetlone wielobarwnymi światłami drzewa, będące częścią instalacji Magiczny Las, rozbudzą nasze zmysły.
  • W pierwszych dwóch dniach festiwalu w parku w godzinach 20.30 – 23.00 będzie czynne studio „Rysowanie światłem”. Artyści stworzą prace pod dyktando widzów, a widzowie otrzymają swoje wyjątkowe prace na telefony komórkowe.
  • Na Placu Bułgarii będzie można zobaczyć niezwykłe rzeźby „Infinitum” szwedzkiego artysty Philipa Jacobsona, wykonane z drewna i światła, symbolizujące wieczność i całość.
  • Artyści bułgarscy będą mieli okazję stworzyć swoje prace na jednej z największych fasad w stolicy – na fasadzie Narodowego Pałacu Kultury (NDK). Wykonawcy zostaną wyłonieni w drodze konkursu.
Podczas festiwalu będą też zorganizowane bezpłatne szkolenia dla młodych talentów z zakresu współczesnej sztuki audiowizualnej.

Organizatorzy

Organizatorem i głównym zespołem artystycznym projektu jest bułgarskie studio efektów wizualnych MP-STUDIO, we współpracy z jednym z najsłynniejszych festiwali świetlnych na świecie Festival of Lights International Productions GmbH.
 
Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu Parlamentu Europejskiego w Bułgarii i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Bułgarii oraz pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Sofii Georgi Georgiewa.
 

Zobacz Sofię w pięknej, bajkowej odsłonie i zobacz ile można przekazać za pomocą światła!

 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz