Święto Warny

15 sierpnia, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przypada również święto Warny i święto warneńskiej katedry. Program obchodów tradycyjnie jest niezwykle bogaty.

Przebieg uroczystości

Uroczystości rozpoczynają się zwyczajowo o godzinie 8.30 uroczystą liturgią w katedrze Wniebowzięcia NMP. O godzinie 10.00 na placu przed katedrą uroczyście poddnosi się flagę miasta, a przez cały dzień odbywają się różnorodne koncerty, animacje dla dzieci, międzynarodowe regaty żeglarskie.

O godz. 20.00 w Teatrze Letnim zasłużonym mieszkańcom Warny wręczane są honorowe tytuły i nagrody, a potem koło teatru i w porcie są uroczyste koncerty i fajerwerki (w porcie).

Letnia stolica Bułgarii

Warna jest uznawana za letnią stolicę Bułgarii. Wynika to nie tylko ze znaczenia miasta jako dużego kurortu nadmorskiego, ale również z faktu, że w pobliżu miasta, nad brzegiem morza, w pobliżu kurortu Św. Konstantyn, znajduje się jedyna oficjalna rezydencja rządowa w Bułgarii poza Sofią - Euxinograd.

Warneński Złoty Skarb

Warna posiada też niezwykły skarb tzw. Warneński Złoty Skarb - najstarsze przetworzone złoto na świecie, które jest 1000 lat starsze niż podobne skarby w Mezopotamii i Egipcie.

Jeżeli będziesz więc w Warnie, wstąp koniecznie do Muzeum Archeologicznego, aby zobaczyć ten niezwykle cenny skarb!

Świąteczne fajerwerki.
 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz