Święto Warny

15 sierpnia, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przypada również święto Warny i święto warneńskiej katedry. Program obchodów był jak zwykle niezwykle bogaty.

Przebieg uroczystości

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.30 uroczystą liturgią w katedrze Wniebowzięcia NMP. O godzinie 10.00 na placu przed katedrą uroczyście wzniesiono flagę miasta. Przez cały dzień odbywały się różnorodne koncerty, animacje dla dzieci, międzynarodowe regaty żeglarskie.

O godz. 20.00 w Teatrze Letnim zostały wręczone zasłużonym mieszkańcom Warny honorowe tytuły i nagrody, a o godz. 20.30 przy fontannie na placu Niezawisimost (obok teatru) rozpoczął się uroczysty koncert.

O godzinie 21.00 rozpoczął się inny koncert w porcie, zakończony fajerwerkami.

Letnia stolica Bułgarii

Warna jest uznawana za letnią stolicę Bułgarii. Wynika to nie tylko ze znaczenia miasta jako dużego kurortu nadmorskiego, ale również z faktu, że w pobliżu miasta, nad brzegiem morza, w pobliżu kurortu Św. Konstantyn, znajduje się jedyna oficjalna rezydencja rządowa w Bułgarii poza Sofią - Euxinograd.

Warneński Złoty Skarb

W tym roku Warna świętuje również 50. rocznicę odkrycia Warneńskiego Złotego Skarbu - najstarszego przetworzonego złota na świecie, które jest 1000 lat starsze niż podobne skarby w Mezopotamii i Egipcie.

Jeżeli będziesz więc w Warnie, wstąp koniecznie do Muzeum Archeologicznego, aby zobaczyć ten niezwykle cenny skarb!

Świąteczne fajerwerki.
 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz