Legendarny Czarny Książę i bułgarskie tropy

W pobliżu wioski rybackiej w okolicach Burgas archeolodzy odnaleźli szczątki rozbitego statku handlowego, przewożącego drogie, pięknie wykonane naczynia ze szkła i porcelany wysokiej jakości. To nie pierwszy wrak odnaleziony w bułgarskich wodach.

Chociaż wiele statków przewoziło tylko suszone ryby, mięso, skóry, sól i materiały budowlane, były też takie, które przewoziły drogi ładunek. To one właśnie przyciągają poszukiwaczy skarbów.

A najbardziej marzy się wszystkim odnalezienie mitycznego wraku brytyjskiego statku Czarny Książę, który zatonął podczas wojny krymskiej w 1856 roku i był załadowany tonami złotych gwinei przeznaczonych dla wojsk anglo-francuskich, których wartość szacuje się na około 2 miliardy dolarów.

Nieżyjący już profesor Bozhidar Dimitrow zwrócił uwagę na możliwość, że „Czarny Książę” przekroczył Bosfor i wpadając w wielki sztorm morski, zatonął u wybrzeży Strandży, u wybrzeży Bułgarii.

Istnieje wiele lokalnych legend, prawie wszędzie nurkowie wierzą, że ten legendarny statek znajduje się w ich okolicy.

W 1875 r. francuscy nurkowie przepłynęli śladami zaginionego brytyjskiego statku i szukali go zarówno na wodach tureckich, jak i bułgarskich. Znaleźli ponad 10 wraków, ale ani śladu po Czarnym Księciu.

Nieudane podwodne poszukiwania legendarnego wraku w naszym kraju zaliczyli Włosi, Norwegowie, Niemcy, a także specjalna grupa nurków z sowieckiej Rosji.

W latach 90. XX wieku bułgarscy oceanografowie i geofizycy wyrazili opinię, że najprawdopodobniej „Czarny Książę” leży wzdłuż bułgarskich wybrzeży.

Czy zostanie odnaleziony?


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz