Powody do dumy

Powodów do dumy mamy setki, tysiące, a nawet miliony. Oprócz chwalebnej historii i wielkich osiągnięć, jest też wiele współczesnych sukcesów i rekordów, tych dużych i tych małych.

Ponad 70 rekordów Guinnessa

W samej Księdze Rekordów Guinnessa znajduje się ponad 70 bułgarskich rekordów, co jest dość imponujące.

IV miejsce na świecie w piłce nożnej

Wkrótce zaczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze, a więc zacznijmy od piłki nożnej. Dla bułgarskiej piłki nożnej pamiętny jest rok 1994. Wtedy nasza reprezentacja zajęła czwarte miejsce na świecie.
 
Chociaż od tamtego czasu nie odnieśliśmy zbyt wielu sukcesów, to do historii bułgarskiej piłki nożnej przejdzie to, co osiągnęli Christo Stoiczkow i jego koledzy z drużyny na niezapomnianych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w USA.

Niesamowite 209 cm

Innym sportowym sukcesem jest rekord świata w skoku wzwyż i niesamowity skok Stefki Kostadinowej. 30 sierpnia 1987 roku w Rzymie na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce pofrunęła i skoczyła niesamowite 209 cm, co do tej pory wydawało się nieosiągalne i nadal nie zostało pobite!
 
Do dziś tego rekordu nie poprawiła żadna kobieta, choć wiele próbowało. Przy wejściu do Muzeum Olimpijskiego w Lozannie w Szwajcarii znajduje się umieszczona na wysokości 209 cm belka, na której widnieje imię Stefki i jej rekord.

333 kaba gajdy

Innym ciekawym i ekscytującym rekordem jest rekord osiągnięty przez 333 kaba gajdy (bułgarskie dudy z gór Rodopy) w 2012 roku w hali Narodowego Domu Kultury w Sofii. Do tej pory nigdy nie było w Księdze Rekordów Guinnessa rekordu, w którym brali udział dudziarze.
 
Dudy to bułgarski narodowy instrument muzyczny, który jest uważany za wyjątkowy nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Dźwięk, który wydają dudy przyprawia o dreszcze każdego Bułgara. A występ był wyjątkowy!

Najwyższy posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Mamy swój rekord Guinessa również w kategorii „Religia”. W Chaskowo znajduje się najwyższy na świecie posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Ma 14 metrów wysokości, jest osadzony na 17-metrowym cokole, waży aż 80 ton, a wewnątrz funkcjonuje kaplica.
 
W 2004 roku posąg wszedł do Księgi Rekordów Guinnessa, do sekcji „Religia”. Znajduje się nad miastem, na wzgórzu, z którego roztacza się panoramiczny widok na Chaskowo i okolice. Więcej.

Najdłuższa martenica

W Księdze Rekordów Guinessa jest również jeden z naszych tradycyjnych symboli, a mianowicie martenica. Najdłuższa na świecie martenica została utkana w 2011 roku w mieście Widin. Ma długość 5 kilometrów 30 metrów i 30 centymetrów.

Armia bułgarska

Bułgaria może też pochwalić się także tym, że armia bułgarska nigdy nie straciła w bitwie swojej flagi. Niewiele narodów może pochwalić się czymś takim. Chociaż osiągnięcie to pochodzi z naszej odległej chwalebnej przeszłości, to zasługuje by o nim pamiętać.

Rekordowa ilość koktajli

Bułgar jest też rekordzistą w ilości oferowanych w barze koktajli. Wiesz ile ich było? 2014! Ludzie byli zahipnotyzowani! Rekord został ustanowiony nie kiedy indziej, a w 2014 roku, w Warnie, przez Penczo Penczewa. Swoją drogą, ciekawe ile waży menu z napojami w jego barze.

Najdłuższy ludzki łańcuch DNA

W Warnie ustanowiono też inny rekord - na najdłuższy łańcuch DNA stworzony przez człowieka. Utworzyło go 4000 osób na Uniwersytecie Medycznym w Warnie, poprawiając w ten sposób rekord należący wcześniej do Turków.
 
Ideą tego zakrojonego na szeroką skalę projektu było pokazanie, że nauka jednoczy ludzi, niezależnie od ich rasy, płci i pochodzenia etnicznego.

Powody do dumy

Niewątpliwie jest wiele rekordów. Mały czy duży, rekord jest rekordem i zasługuje na to, by o nim wspomnieć, zapamiętać go i uszanować. Bo co w tym złego, że cieszymy się z sukcesu naszego sąsiada, rodaka, który ciężką pracą i wysiłkiem odważył się coś osiągnąć?
 
fot. Assen VelikovAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz