Dziadek Joco patrzy
15 Marzec, 2022,
05:34
W jednym z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii, w malowniczym wąwozie Iskar, wysoko, niedaleko Oczin Doł (Ochin dol), nieopodal jednego z meandrów rzeki Iskar wznosi się miejsce, które wszyscy Bułgarzy znają z opowiadania Iwana Wazowa - skała, z której Dziadek Joco patrzył by „zobaczyć” wolną Bułgarię, a na niej stoi dziś wysoki pomnik.
To Dziadek Joco - główny bohater opowieści Iwana Wazowa „Dziadek Joco patrzy”.
Kim był dziadek Joco?
„Od świtu do zmierzchu stał na skale, nasłuchując hałasu, trzasku, stukania motyk o ziemię, toczenia kół, ruchu, mieszanego szumu z wysiłku gigantycznego dzieła” – tak Iwan Wazow opisuje, jak niewidomy dziadek Joco czeka na pierwszą bułgarską kolej, która ma prowadzić przez wąwóz Iskar.
Z czułością śledził budowę linii kolejowej przez trudny teren i „widział” w tym symbol wolnej Bułgarii, samemu stając symbolem ślepego patriotyzmu.
To właśnie ten siwowłosy mężczyzna, „staruszek z siwą brodą, ale nadal zdrowo wyglądający, z grubą, poczerniałą, szorstką twarzą”, stał się inspiracją do budowy pomnika upamiętniającego wielkiego bułgarskiego pisarza Iwana Wazowa, około 80 lat po śmierci pisarza.
Pomnik dziadka Joco
Pomnik Dziadka Joco został wzniesiony w 2005 roku na skałach w pobliżu wsi Oczin Doł. Ma 5 metrów wysokości i jest wykonany z białego kamienia z pobliskiej Wracy. Jego autorami są rzeźbiarze Georgi Tiszkow i Monika Igarenska, a pomysłodawcą pochodzący ze wsi Ognian Petrow.
Widok z pomnika jest bajeczny, na wąwóz, na biegnącą nim linię kolejową i na bezkresną zieleń.
Obok pomnika, w kompleksie Diado Joco (Dziadek Joco) jest też piękny ogród kwiatowy, panoramiczna altana i tawerna serwująca tradycyjne dania kuchni bułgarskiej, a w pobliskim lesie sosnowym kolejna drewniana altana, przy której jest fontanna z zimną górską wodą i miejsca do siedzenia. Są ścieżki edukacyjne, spacerowe i trasy turystyczne.
Wieś i atrakcje w okolicy
We wsi można zobaczyć Muzeum Figur Drewnianych miejscowego rzeźbiarza samouka, akordeonisty i dudziarza Nedelko Iwanowa.
Co roku w maju w okolicy organizowany jest narodowy festiwal folklorystyczny „Gdzie jest Bułgarskie”, którego celem jest pokazanie bogactwa i wyjątkowości folkloru tutejszego regionu.
Co roku odbywa się tu także ogólnokrajowy konkurs literacki na opowiadanie „Dziadek Joco patrzy”, którego tematem przewodnim jest „Miłość do Bułgarii i podziw dla jej piękna”.
Kim był pierwowzór bohatera Wazowa?
Według niektórych źródeł, pierwowzór bohatera Wazowa mieszkał w rejonie Arto we wsi Zasele, gdzie znajdował się jego dom i zagroda dla owiec, a jego prawdziwe nazwisko to Jordan Carniarski. Wzrok stracił prawdopodobnie upadając i uderzając się o tył głowy, podczas burzy, gdy był ze swoim stadem. Wiele lat po tym jak oślepł i pragnął przeżyć nowe czasy po wyzwoleniu Bułgarii, pewnego zimowego poranka, znaleziono go martwego na jego ulubionej skale - Zlio Kamik, wznoszącej się nad wąwozem Iskar.
Dlatego niektórzy twierdzą, że to właśnie tutaj „patrzył” Dziadek Joco, a nie z Oczin Doł. i właśnie ta skała w Zasele jest miejscem, gdzie co roku wielbiciele twórczości Wazowa zbierają się w ramach tradycyjnego bowskiego święta (stacja kolejowa Bow) w dniu zwanym "Z piórem i pieśnią Zlio Kamika".
Skąd jednak tyle wątków związanych z Wazowem?
Iwan Wazow nazywany ojcem literatury bułgarskiej, kochał to miejsce, był oczarowany i zainspirowany okolicą. Kontemplując bajeczne widoki oferowane przez wąwóz Iskar, tutejszą przyrodę tworzył i pisał swoje dzieła.
Dom Dangowa, w którym w poszukiwaniu inspiracji miał przebywać Wazow w latach 1917-1918, znany jako Dom Wazowa, znajduje się w Bow - w dzielnicy Dangowci, położonej u południowych podnóży szczytu Koszuszki.
Mówi się, że pisarz uwielbiał spacerować po okolicy. Jest poprowadzona specjalna ścieżka Wazowa, która zaczyna się od domu Wazowa w Bow i prowadzi do bajecznego, czwartego co do wysokości wodospadu w Bułgarii - Skaklja.
Widoki są imponujące, będziesz oczarowany. A jeżeli bliska jest Ci twórczość Wazowa, tutaj ona odżyje, a momentami będzie wręcz namacalna.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne