Pierwsze planetarium w Sofii
09 Grudzień, 2022,
05:30
Czy wiesz, że Sofia ma już swoje planetarium?
Otwarcie planetarium w Sofii
Pierwsze planetarium w Sofii zostało otwarte końcem listopada 2022 roku, nosi nazwę Andromeda i znajduje się w Parku Południowym. Stanowi część kompleksu Regionalne Centrum Sztuki Współczesnej Topłocentrala. Na jego otwarciu obecny był m.in. pierwszy bułgarski kosmonauta Georgi Iwanow.
Nowoczesna technologia i bułgarska konstrukcja
W sofijskim planetarium poczujesz się jak w kosmicznej kapsule!
Planetarium nie jest duże, może pomieścić 15 osób, ale najważniejsze jest to, że konstrukcja jest w całości wykonana w Bułgarii. Głównym projektantem i jednym z twórców planetarium jest inżynier lotnictwa Nedisław Weselinow z Biura Projektów Eksperymentalnych „Fotoniki”.
Planetarium jest zbudowane zgodnie z technologią lotniczą, z użyciem materiałów kompozytowych, które są najnowocześniejsze w branży.
Z ich pomocą można wykonać kopuły nie tylko 5 m, jak w przypadku sofijskiego planetarium, ale także 150 m. Jest to nowa, eksperymentalna technologia. Konstrukcja jest w pełni bułgarska, opracowana i testowana przez ponad 2 lata przez zespół bułgarskich projektantów.
Planetarium jest produktem zaawansowanym technologicznie i konkurencyjnym na rynku europejskim i światowym. Dla obecnych potrzeb zakupiono gotowy system projektorów, ale autorzy projektu twierdzą, że są gotowi stworzyć bułgarski odpowiednik, a także własne oprogramowanie.
Skąd pomysł?
Pomysł stworzenia planetarium wziął się stąd, że Sofia była dotąd jedyną europejską stolicą, która nie posiadała planetarium. Nie oznacza to oczywiście, że w Bułgarii nie ma planetariów w innych miastach. Największe jest w Smolan (ok. 150 miejsc), w Warnie są 2 planetaria, w tym jedno na 120 miejsc i po jednym ma Gabrowo, Dimitrowgrad i Jambol.
Planowana sieć planetariów
Jak poinformowali autorzy projektu, pierwszy model stanął w stolicy, ale w dalszej kolejności planują oni stworzenie sieci podobnych obiektów na terenie całego kraju. W tym celu posiadają już zorganizowaną bazę produkcyjną w Sofii, gdzie mogą rozpocząć masową produkcję.
Godziny pracy i bilety
Planetarium jest otwarte od godz. 11.00 do 22.00, przy czym ostatnia grupa wchodzi o godz. 21.00. Sprzedaż biletów odbywa się na razie tylko na miejscu, w kasie Topłocentrali, w cenie 10 – 18 lewa (BGN), przy czym dzieci do 7 lat wchodzą za darmo, jeśli siedzą z rodzicem. Przewiduje się, że wkrótce bilety będzie można kupić również online.
Program zwiedzania
W programie zwiedzania są pokazy filmów z różnych dziedzin wiedzy o człowieku, nie tylko o obiektach kosmicznych, ale także o świecie oceanów, o odległych krajach. Filmy są w języku bułgarskim i są dostosowane do różnych grup wiekowych, aby informacje były przystępne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Mają one nie tylko uczyć, pokazywać, ale i inspirować nowych, młodych odkrywców.
Wizyta w planetarium to edukacja podczas zabawy, która odbywa się w nowoczesny, interaktywny sposób, bez suchych informacji, ale nowoczesnymi środkami, językiem nowych pokoleń.
Od wieków ludzie spoglądali w niebo jako źródło wiedzy, mocy i nieśmiertelności. Ta magia trwa nadal. Teraz będzie można poczuć ją i zanurzyć się w niej w nowym planetarium w Sofii, do którego zapraszamy.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne