Borowec - na narty do Bułgarii

Brytyjskie czasopismo uznało bułgarski kurort narciarski Borowec (Borovets) za najlepszą miejscowość narciarską w Europie.

Najlepszy w Europie

Według badań przeprowadzonych przez Ellis Bringham przeciętny urlop narciarski w Europie może kosztować ponad 3500 funtów dla dwóch osób, co dla wielu jest kwotą zaporową. Koszty wyjazdu narciarskiego mogą szybko wzrosnąć jeżeli dodamy do tego karnety narciarskie, wynajem sprzętu, lekcje jazdy na nartach, wyżywienie i napoje oraz zakwaterowanie.
 
Borowec w Bułgarii może nie jest aż tak znany, ale to świetny wybór dla osób z ograniczonym budżetem, pisze metro.co.uk.

Najtańszy ośrodek narciarski

Ankieta przeprowadzona przez eurochange wykazała, że Borowec w Bułgarii jest najtańszym ośrodkiem narciarskim w Europie pod względem kosztów wyżywienia i napojów w ciągu dnia, wynajmu nart, karnetów narciarskich i zakwaterowania.
Jak podaje metro.co.uk piwo w Borowcu kosztuje zaledwie 1,17 funta, a w Chamonix dla porównania 6,9 funta.
 
Borowec położony jest w górach Riła w południowo-zachodniej Bułgarii i oferuje luksusowe udogodnienia w bardzo rozsądnych cenach. Można tu stosunkowo łatwo dotrzeć. Znajduje się zaledwie ok. 12 km od pobliskiego miasta Samokow i ok. 72 km od stolicy Bułgarii, Sofii.

Dojazd

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do miasta jest prawdopodobnie samochód.
 
Można jednak dojechać również autobusem. Z Dworca Południowego w Sofii co cztery godziny odjeżdża autobus do Samokowa. Podróż trwa półtorej godziny i według Rome2Rio bilet kosztuje około 1–3 funtów. W Samokowie można złapać autobus do Borowca. Podróż trwa ok. 30 minut, a autobusy kursują mniej więcej co godzinę.

Atrakcje

Położony wśród pokrytych śniegiem lasów sosnowych Borowec oferuje malownicze, pokryte drzewami zbocza i różnorodne lokale, od klubów i barów po tradycyjne bałkańskie karczmy.
 
Dla narciarzy przygotowano specjalny śnieżny park Borosport, gdzie mogą oni spędzić na śniegu tyle czasu ile pragną, nie rujnując portfela. Park ma 520 m długości i składa się z trzech tras o różnym stopniu trudności, odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i dla wytrawnych narciarzy.

Laura Evans-Fisk, dyrektor ds. cyfryzacji w eurochange, wyjaśniła, że powodem, dla którego Borowec jest tak tani, jest w dużej mierze fakt, że Bułgaria w przeciwieństwie do wielu innych popularnych ośrodków narciarskich na kontynencie, np. w Alpach, nie używa euro.
 
W chwili obecnej 1 lew bułgarski kosztuje 38 pensów, więc koszty karnetów narciarskich i noclegów są znacznie niższe niż w popularnych kurortach w pozostałej części Europy.
 
Z uwagi na przystępne ceny spodziewa się, że jeszcze więcej Brytyjczyków przyjedzie do Borowca, a także innych bułgarskich ośrodków narciarskich, takich jak Bansko.
 
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że w ciągu ostatnich lat poprawiła się sytuacja związana z pokrywą śnieżną i wyciągami narciarskimi, co czyni Borowec fantastyczną alternatywą dla popularnych ośrodków narciarskich w Europie. Nie można lekceważyć także piękna Borowca i niesamowitych widoków na Riłę, które roztaczają się z tras zjazdowych.
 
Z uwagi na doskonałe stoki dla początkujących, dwie główne trasy dla dzieci i wiele niebieskich tras - te ostatnie są najłatwiejsze w ośrodku narciarskim, Laura poleca Borowec, zwłaszcza dla początkujących. Dla nich to prawdziwy narciarski raj!
 
fot. Malwina TodorowaAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz