Chrystus w rakiecie kosmicznej
12 Lipiec, 2022,
05:30
Niedaleko Bansko - największego bułgarskiego ośrodka narciarskiego, znajduje się wieś Dobarsko, a w niej cerkiew, która ma dla Bułgarów wielkie znaczenie historyczne, kryjąca ciekawe tajemnice i freski, które do dziś nie mają jasnego wyjaśnienia.
Żołnierze króla Samuiła
Według legendy jednymi z pierwszych osadników we wsi było 14 000 oślepionych przez Bizantyjczyków, po bitwie pod górą Belasica, żołnierzy bułgarskiego króla Samuila, którzy znaleźli tu leczniczą wodę, łagodzącą ból w oczach.
Do pewnego stopnia legenda ta przeplata się z historią, bo w tym czasie główna droga łącząca Rylski Monastyr ze Świętą Górą Athos przebiegała właśnie koło wsi, a pod kościołem do dziś tryska święte źródło.
Miejscowi twierdzą, że woda ze źródła pomaga na problemy z oczami, a każdy, kto myje nią twarz, jest uleczony.
Cerkiew dwóch świętych
Cerkiew św. Teodora Tyrona i Teodora Stratelatesa znajduje się w centrum wioski. Jest jedyna w swoim rodzaju i jedyna w Bułgarii poświęcona tym dwóm świętym.
Przypuszcza się, że została zbudowana w 1614 roku. Jednak na dużej marmurowej płycie wbudowanej w ołtarz widnieje rok 1112.
Cerkiew jest trójnawową bazyliką, typową dla okresu I Państwa Bułgarskiego. Zajmuje powierzchnię 160 m² i znajduje się w niej ponad 460 fresków, z których wiele odbiega od przyjętych kanonów religijnych.
Nietypowe malowidła
Św. Demetriusz i św. Jerzy są na przykład przedstawieni w pełnej postaci, w pełnej wysokości, a nie na koniu, jak zazwyczaj są malowani.
Zdaniem wielu specjalistów to właśnie tutaj, w tej cerkwi, święci bracia Cyryl i Metody zostali po raz pierwszy namalowani jako święci.
Cerkiew wyróżnia się także ikonostasem, który od ołtarza oddzielony jest ścianą, a nie drewnianą przegrodą. Ikonostas przedstawia dwunastu apostołów w pełnej wysokości, co również jest rzadkim zjawiskiem w Bułgarii.
Na ścianach cerkwi znajdują wizerunki ponad 30 świętych kobiet, co jest zaskakujące i rzadko spotykane.
Chrystus w rakiecie kosmicznej
Najbardziej interesującym freskiem jest fresk, który wszyscy nazywają „Chrystus w rakiecie kosmicznej”. To jedyny taki wizerunek Jezusa w bułgarskiej cerkwi i rodzi on wiele pytań.
Oczywiście może to być coś zupełnie innego, ale patrząc przez pryzmat współczesnego człowieka, bardzo to przypomina rakietę kosmiczną.
Póki co nie wiadomo jakie jest jego przesłanie i co artyści chcieli przedstawić tworząc ten ciekawy obraz. Czy to tylko przypadek, że wygląda jak rakieta? Być może nigdy się tego nie dowiemy, ale jedno jest pewne – jest to jedna z rzeczy, która sprawia, że cerkiew jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Autorzy tego obrazu i pozostałych są nieznani. Nigdzie nie zostawili swoich nazwisk ani inicjałów.
Niezwykła atrakcja
Freski w cerkwi są bardzo dobrze zachowane, mimo iż w XIX wieku cerkiew została przekształcona w hammam (łaźnię turecką). Pomogło w tym słabe oświetlenie obrazów, co chroni je przed blaknięciem kolorów, jak również farba, którą zostały namalowane.
Innym powodem, dla którego freski są w tym prawie doskonałym stanie są prawie stałe temperatury przez cały rok w kościele, brak gwałtownych zmian.
Dziś cerkiew jest zabytkiem kultury o wielkim znaczeniu narodowym. Znajduje się na liście 100 największych atrakcji turystycznych w Bułgarii. Chociaż jest mała, kryje w sobie wyjątkowe obrazy i historię, których trudno znaleźć w innych kościołach.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne