Kryzys polityczny, w jakim znalazła się Bułgaria w 2021 roku, dobiega końca.

Kryzys polityczny, w jakim znalazła się Bułgaria w 2021 roku, dobiega końca.

Po trzecich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 14 listopada br., cztery partie rozpoczęły rozmowy o stworzeniu rządu. Łącznie mają one 134 deputowanych w 240-osobowym parlamencie.

W piątek 10 grudnia cztery partie podpisały porozumienie o wspólnym kierowaniu państwem.

Następnego dnia Prezydent wręczył mandat do utworzenia rządu Kiriłowi Petkow, współprzewodniczącemu partii Kontynuujemy Zmianę, która zdobyła w wyborach najwięcej głosów.

Kirił Petkow przyjął mandat i przekazał Prezydentowi listę członków koalicyjnej Rady Ministrów.

O godzinie 13.00 tego samego dnia na konferencji prasowej w Zgromadzeniu Narodowym Kirił Petkow ogłosił nazwiska ministrów.

Nowy rząd będzie miał 21 ministrów, w tym Kontynuujemy Zmianę – 10 ministrów, Bułgarska Partia Socjalistyczna - 4 ministrów, Jest Taki Naród - 4 i Demokratyczna Bułgaria - 3 ministrów.

Kirił Petkow zapowiedział, że główną dewizą rządu będzie „Zero tolerancji dla korupcji”, a pierwszymi zadaniami, na których skupi się nowy rząd, będzie:

➥ Utrzymanie cen energii elektrycznej.
➥ Walka z Covid pandemią.
➥ Reforma sądownictwa.
➥ Zwiększenie dochodów ludności.
➥ Redukcja administracji państwowej o 30%.

Dzisiaj, 13 grudnia o godz.13.00, na Zgromadzeniu Narodowym odbędzie się głosowanie nad zaproponowanym składem Rady Ministrów. Wszystko wskazuje jednak na to, że partie porozumiały się i będzie to tylko czysta formalność. 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz