Smiljańska fasola będzie walczyć o rekord Guinnessa!

Smiljańska fasola będzie walczyć o rekord Guinnessa!

W ciągu 15 lat na specjalnie przygotowanym panelu, o wymiarach 2,10 x 3,36 m, według projektu miejscowego artysty Ilko Welinowa, tysiące mieszkańców i gości wsi Smiljan (Smilyan) z bliska i daleka, umieściło ponad 23 000 ziaren fasoli.

Ostatnie ziarno fasoli położył osobiście prezydent Rumen Radew (na zdjęciu), który odwiedził rodopską wieś kilka miesięcy temu i zwiększył tym samym ilość uczestników w projekcie do 23 045.

Panel został ukończony. Należy go jeszcze tylko wyczyścić i zakonserwować, po czym wieś będzie ubiegać się o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

W tym miejscu należy jednak opowiedzieć o samej fasoli. Smiljańska fasola jest jedną z niewielu bułgarskich żywności, która posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne dotyczące jej uprawy w górnym biegu rzeki Arda.

Tradycja uprawy smiljańskiej fasoli na tym obszarze sięga ponad 250 lat. Miejscowi nazywają ją „fasulowica”. Fasola rośnie w regionie wsi Smiljan, w sąsiedniej Ardzie i Mogilicy, położonych w górnym biegu rzeki Arda. Rocznie uprawia się tutaj do 30 ton smiljańskiej fasoli.

Specyficzne warunki glebowe, wysoka wilgotność wynikająca z bliskości rzeki Arda, jakość wody, górski klimat, występujące temperatury i wysokość są wyjątkowo odpowiednie do uprawy fasoli. Obszar, na którym rośnie fasola, znajduje się 820 - 870 m.n.p.m.

Smiljańska fasola ma dwie główne odmiany - dużą i drobną. Duża fasola może być biała lub różnokolorowa, od odcienia czarnego do jasnofioletowego. Tradycyjnie odmiana ta wykorzystywana jest do panierowania i sałatek. Drobna odmiana ma znacznie mniejsze ziarna, przeważnie jasnobrązowe z prawie czarnymi paskami.

Autentyczna smiljańska fasola ma specjalne etykiety, które odróżniają ją od „fałszywej”. Pomysł ten należy do wsi, która ma prawo do nazwy geograficznej „Smiljański”.

Od 2003 roku we wsi Smiljan organizowany jest nawet Festiwal Fasoli. Święto odbywa się w ostatnią sobotę listopada, po zbiorach.

Smiljańska fasola ma wyjątkowy smak, który jest znany nie tylko w Bułgarii, ale także za granicą. Metody jej uprawy nie zmieniły się od pokoleń. Plantacje uprawiane są ręcznie, fasola jest nawożona naturalnym obornikiem.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz