Festiwal Bociana Białego

Mekka bocianów

Rejon dzisiejszej wsi Bełozem od czasów starożytnych przyciągał ludzi i bociany. Bliskość rzeki Maricy, tradycyjne pola ryżowe i stuletni las dębowy, który istniał do początku ubiegłego wieku, to jedne z najbardziej prawdopodobnych powodów, dla których miejsce to jest tak lubiane przez bociany i do dziś żyje tu ich kolonia .

Europejska Wioska Bociana Białego

W 2005 roku wieś została nominowana przez stowarzyszenie Zielone Bałkany i otrzymała prestiżowy tytuł „Europejska Wioska Bociana Białego” przyznawany przez niemiecką fundację EuroNatur. Tym samym Bełozem dołączył do Sieci Europejskich Wiosek Bocianich, założonej i koordynowanej przez EuroNatur.
 
Bocianie wioski należące do sieci EuroNatur stały się przykładem harmonijnego współistnienia człowieka i dzikiej przyrody.

Coraz więcej bocianów

Podczas gdy populacja bocianów na całym świecie maleje, coraz więcej ptaków przylatuje do Bełozem. We wsi znajduje się jedna z największych w regionie kolonii bociana białego. Odkąd Bełozem otrzymał tytuł Europejskiej Wioski Bociana Białego, liczba bocianich gniazd we wsi wzrosła z 25 do 46. Tylko na dachu szkoły mieszkają 22 bocianie rodziny.
 
We wsi znajduje się nawet Park Białego Bociana, w którym znajduje się specjalna wieża widokowa, z której można obserwować ptaki.

Festiwal Bociana Białego

W ramach międzynarodowej inicjatywy Europejska Wioska Bociana Białego, począwszy od 2005 roku, gdy wieś została ogłoszona Europejską Wioską Bociana Białego w Bułgarii, corocznie w maju jest organizowany Festiwal Bociana Białego, który stał się już tradycyjnym świętem nie tylko mieszkańców wsi, ale także całej gminy.
 
Głównym celem imprezy jest propagowanie idei możliwego harmonijnego współistnienia ludzi z dziką przyrodą oraz przyciągnięcie większej liczby turystów do tego malowniczego regionu.
 
Organizatorami jest wiejski Dom Kultury Prosweta 1909, gmina Rakowski, wieś Bełozem, organizacja Zielone Bałkany i szkoła podstawowa ze wsi Bełozem, przy wsparciu PUDOOS, pod patronatem Ministerstwa Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program festiwalu

Głównymi uczestnikami festiwalu są dzieci i uczniowie, nie tylko z Bełozemu, ale z całego regionu, którzy prezentują na scenie piosenki, tańce, sztuki teatralne i swoje prace plastyczne. Są gry, zabawy i mnóstwo rozrywki.
 
Lokalni producenci produktów rolnych oferują domowe i tradycyjne potrawy oraz produkty charakterystyczne dla okolicy. Odwiedzający mogą kupić ryż, mąkę, miód i inne produkty pszczele, warzywa, truskawki i nie tylko.
 
Organizacja Zielone Bałkany tradycyjnie organizuje stoisko informacyjno-edukacyjne, które przybliża gościom i uczestnikom festiwalu ochronę bociana białego, specyfikę jego ekologii, znaczenie dla różnorodności biologicznej oraz działania prowadzone w Bełozem w ramach inicjatywy „Europejska Wioska Bociana Białego”.
 
Można też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bocianią rodziną.
 
Podobne imprezy odbywają się także w pozostałych 14 bocianich wioskach w całej Europie, które zasłynęły z dużych kolonii bocianów.
 
A my cieszymy się, że bociania wioska jest również w Bułgarii!
 
Czy wiesz o tym, że Europejska Wioska Bociania jest również w Polsce? To Pentowo koło Tykocina.

fot. Belozem