Ruse - Mały Wiedeń

Ruse - położone na północy Bułgarii, piąte co do wielkości miasto w kraju i największy port rzeczny, a także znaczący ośrodek gospodarczy, finansowy i kulturalny.

Wpływ Dunaju na rozwój miasta

Bliskość Dunaju miała zawsze ogromne znaczenie dla rozwoju miasta od czasów starożytnych po współczesność. Tutaj w I wieku naszej ery założono rzymską fortecę o nazwie Sexaginta Pristis - "Port Sześćdziesięciu Statków".
 
Od XVI wieku miasto znane było pod nazwą osmańską - Rusczuk. Podczas rządów osmańskich Ruse było jednym z głównych miast Imperium Osmańskiego, co wpłynęło na jego rozwój gospodarczy i kulturalny.
 
Ruse pod wieloma względami było pierwsze – tutaj zbudowano pierwszy dworzec kolejowy w Bułgarii, otwarto nowoczesną drukarnię, założono gazetę, jest także siedzibą wielu konsulatów.
 
Po 1878 r. Ruse było największym miastem Księstwa Bułgarii, jego gospodarka rozwijała się bardzo szybko, co wpłynęło na ogólny wygląd miasta.

Bułgarski Wiedeń

Połączenie miasta z Europą poprzez Dunaj sprzyjało jego rozwojowi. Ze względu na piękną architekturę i układ wnętrz budynków, zaprojektowanych przez architektów włoskich, austriackich, niemieckich i bułgarskich, Ruse nazywane jest „Małym Wiedniem” lub „Bułgarskim Wiedniem”

Plac Wolności

Największym i najpiękniejszym placem w mieście jest Plac Wolności, na którym wznosi się Pomnik Wolności, wykonany w 1909 roku przez włoskiego rzeźbiarza Arnoldo Zocchi, przedstawiający kobiecą postać trzymającą w lewej ręce miecz, a prawą wskazującą kierunek, z którego przybyli wyzwoliciele. U podstawy pomnika znajdują się dwa lwy. Jeden zrywa kajdany niewolnictwa, a drugi broni wolności Bułgarii.
 
W pobliżu znajduje się neoklasycystyczny gmach sądu, zbudowany w 1940 roku na miejscu starego targu rybnego, a obok budynek opery, wybudowany w 1949 roku.

Dochodowy Dom

Jednym z symboli miasta jest piękny budynek użyteczności publicznej w centrum Ruse - Dochodowy Dom (Dohodno zdanie) - wspaniały budynek w stylu neobarokowym, zbudowany w latach 1901 - 1902 roku przez wiedeńskich architektów, który służył jako teatr, kasyno, biblioteka publiczna, galeria sztuki i centrum handlowe. Budynek zachwyca wspaniałą fasadą i siedmioma postaciami na dachu symbolizującymi sztukę, naukę, rolnictwo, rzemiosło, handel, obronność i wolnego ducha. Na samym szczycie znajduje się z kolei symbol handlu – Merkury.

Muzea

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest Muzeum Historii Regionalnej. Mieści się w nim ponad 130 000 eksponatów, wśród których znajduje się Borowski Tracki Skarb – zestaw pięciu srebrnych naczyń rytualnych z IV wieku p.n.e.
 
Ciekawym zabytkiem jest Muzeum Życia Miejskiego, zwane także Domem Kaliope, gdzie odtworzono wnętrze bogatego rusenskiego domu z przełomu XIX i XX wieku, a piękne malowidła ścienne na drugim piętrze są dziełem austriackiego malarza Charlesa Schhausberga.
 
W Ruse znajduje się również jedyne w Bułgarii Narodowe Muzeum Transportu. Mieści się ono w budynku pierwszego dworca kolejowego w Bułgarii. Do najciekawszych eksponatów należą wagony cara Ferdynanda (1887 - 1918) i Borysa III (1818 - 1943), a także wagon sypialny sułtana Abdula Aziza (1830 - 1876). W budynku muzeum znajdują się trzy sale opowiadające historię transportu kolejowego i żeglugi w Bułgarii.

Rzymska forteca Sexaginta Prista

Jednym z najciekawszych zabytków Ruse są ruiny rzymskiej fortecy Sexaginta Prista. Znajdują się one zaledwie kilka minut spacerem od centrum Ruse, na niewielkim wzniesieniu nad Dunajem. Do dziś zachowały się fragmenty północnego muru twierdzy, prostokątna wieża obronna oraz koszary wojskowe. Wykopaliska archeologiczne odkryły także ślady osadnictwa trackiego z I wieku p.n.e. Ekspozycja plenerowa ujawnia skalę twierdzy, a niektóre znaleziska można również oglądać w Muzeum Historycznym Ruse, gdzie są eksponowane w osobnej sali.

Panteon Bohaterów

Koniecznie trzeba też zobaczyć Panteon Bohaterów Narodowych otwarty w 1978 roku z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Bułgarii – kompleks pamięci zawierający szczątki 453 bojowników bułgarskiego odrodzenia narodowego, z których wielu pochodziło z Ruse.

Cerkiew Św. Trójcy

Nie można pominąć cerkwi Świętej Trójcy – niewielkiej rozmiarowo, bo wybudowanej w 1632 roku, w okresie osmańskim, z pięknym ikonostasem wykonanym ze złoconego drewna i drewnianymi kolumnami zdobionymi marmurem, z dobrze zachowanymi ikonami i dobudowaną później dzwonnicą.

Imprezy kulturalne

W mieście organizowane są liczne imprezy kulturalne, takie jak Rusenski Karnawał, Marcowe Dni Muzyki, Jesienne Dni Sztuki i Nauki, wystawa turystyczna „Turystyka weekendowa”, w ramach której odbywa się Festiwal Rozrywki Turystycznej i Animacji.
 
W tym roku w dniach 16 - 18 września odbędzie się również Festiwal Tortu Garasz. Ten słynny na całym świecie tort powstał pod koniec XIX wieku właśnie tutaj - w bułgarskim mieście Ruse.
 
 
fot. Dymityr Kynchev/Rumyana Kostova



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz