Sofijskie metro

Wczoraj 12 kwietnia został oddany do użytku kolejny odcinek sofijskiego metra. Ukończono drugi etap trzeciej linii metra.

Tym sposobem metro w Sofii ma trzy promieniste linie, które przecinają się w centrum miasta w kształcie trójkąta, łączną długość 52 km i 47 stacji. Łączy ono wszystkie główne części miasta z lotniskiem i dworcem kolejowym i jest w stanie przewozić do 500 000 pasażerów dziennie. Poza centrum miasta, część linii metra jest naziemna.

Sofijskie metro jest stosunkowo nowe. Pierwsze badania i plany jego budowy powstały pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku. Budowę rozpoczęto jednak dopiero w 1978 r, a dwadzieścia lat później, w 1998 roku, oddano do użytku pierwszy odcinek metra. Miał on długość 6,5 km i 5 stacji. Prowadził z dzielnicy Lyulin do Centralnego Domu Towarowego w centrum miasta.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest występowanie bardzo płytkich wód gruntowych na Równinie Sofijskiej, a także brak wystarczających pieniędzy oraz odpowiedniego sprzętu do drążenia podziemnych tuneli.

Budowa więc nieraz się opóźnia, a czasami zdarzają się także problemy w korzystaniu z metra. Tej zimy na około 3 miesiące z powodu wód gruntowych został wstrzymany ruch trzeciej linii metra między dwiema stacjami. Obecnie ruch został już przywrócony i wszystko działa bez zarzutu.

W przyszłości powstaną nowe odgałęzienia i w ten sposób będzie można dotrzeć metrem aż do podnóża góry Witosza, a stamtąd kolejką będzie można wjechać na samą górę. Z kolei inna linia będzie poprowadzona na północ do obwodnicy Sofii.

Według planów, metro w Sofii ma osiągnąć całkowitą długość 80 km i ma posiadać 75 stacji.

Już teraz jest to duże ułatwienie w komunikacji! 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

Przybliżamy Bułgarię
Pani Lidia we wcześniejszym komentarzu podaje szczegóły dot. metra w Warszawie i rzeczywiście sofijskie metro jest dłuższe.
FB: 13-04-06
Super,hmm... chyba lepiej niż u nas?!
FB: 13-04-05
36 km i jak na razie buduja 6 km. I ma 2 linie
Przybliżamy Bułgarię
Zaintrygowała nas Pani ☺️ Chcieliśmy teraz z ciekawości sprawdzić ile km ma metro w Warszawie i w sumie nie znaleźliśmy takich info. Ile ma?
FB: 13-04-04
coz, moim skromnym zdaniem Bulgaria jest lepsza w wielu sprawach. ❤❤❤ dlatego po pierwszym razie tak bardzo nam sie spodobala. Chetnie moglibysmy mieszkac w BG gdybysmy mieli taka mozliwosc.
Przybliżamy Bułgarię
Dzisiaj jest to łatwiejsze niż dawniej. Pytanie tylko na jakim etapie w życiu jesteście i czy możecie akurat w tym momencie z uwagi na pracę, szkołę i inne zobowiązania. Jest tutaj całkiem spora grupa Polaków.
FB: 13-04-03
no wlasnie.... "obudzilismy" sie za pozno... z wielkim zalem musze to stwierdzic. Sledzimy losy niektorych Polakow mieszkajacych w BG a najbardziej OrientExplorer.
Przybliżamy Bułgarię
Jesteśmy niepoprawnymi optymistami i wierzymy, że marzenia można spełnić. Życzymy powodzenia! A póki co przyjeżdżajcie jak najczęściej, zwiedzajcie, zobaczcie jak się żyje, poznawajcie kraj i ludzi!
FB: 13-04-02
taka nadzieje mam i ja. Dziekuje bardzo. Bedziemy odwiedzac.
Przybliżamy Bułgarię
No to ewidentnie jesteśmy lepsi! A nie przypuszczaliśmy, że to możliwe..
FB: 13-04-01
Gratulacje, lepiej niz w Warszawie