Skumsale - megalityczne sanktuarium

Megalityczny kompleks Skumsale jest jednym z największych pod względem powierzchni na terenie Bułgarii. Rozciąga się na długości ok. 2 km i ma szerokość ok. 800 m.

Skumsale

Charakteryzuje się wieloma różnorodnymi obiektami skalnymi o przeznaczeniu kultowym rozsianymi między Panagiuriszte i Strelcza, na rozległym terenie wśród małych łąk i gęstych dębowych lasów.
 
Niektóre z megalitów mają kształt tronów z wyrzeźbionymi na nich ołtarzami, a w innych miejscach wygląda to jakby silne ręce olbrzyma ułożyły stosy ogromnych bloków kamienia i to w taki sposób, że człowiek zastanawia się jakim cudem utrzymują się i nie spadają. A przecież przetrwały w tej konfiguracji przez wieki, a może tysiąclecia, ponieważ według badaczy obszar ten był zamieszkany już w IV wieku p.n.e.- II w.
 
W wielu miejscach ze skał wyrastają drzewa, stąd może najlepiej odwiedzić to miejsce jesienią, gdy spadną już liście, gdyż latem bujne korony drzew kryją większość spektakularnych megalitów.

Najciekawsze skupisko megalitów

Szczególnie interesujące jest skupisko megalitów w jego północnej części, gdzie trony, rynny, ołtarze itp. znajdują się na dużej łące, otoczonej ze wszystkich stron wysokimi skałami. Choć na pierwszy rzut oka wygląda, że wszystkie skały wokół występują naturalnie, tak nie jest. Większość z nich wyraźnie nosi ślady dodatkowej obróbki. Widać, że nie uległy erozji, a są precyzyjnie ułożone, wydrążone, wyrzeźbione.
 
Nie można przegapić też majestatycznej panoramy, która otwiera się z wysokości Skumsale na położoną w dole Strełczę oraz na okoliczne góry.

Bachanalia i inne legendy

Kompleks kultu trackiego jest owiany licznymi legendami. Uważa się, że Trakowie odprawiali tutaj niektóre ze swoich obrzędów podczas świąt płodności, znanych jako bachanalia.
 
Aby wprowadzić uczestników w odpowiedni nastrój, odprężyć ich, a zwłaszcza wprowadzić w trans same bachantki, przygotowywano specjalne mikstury z toksycznych grzybów - nie tyle trujących, co zawierających opium i halucynogenne alkaloidy.
 
Legenda mówi nawet, że to bachantki rozerwały Orfeusza na strzępy rok po śmierci Eurydyki, a wszystko przez to, że były zazdrosne, gdyż cierpiąc z powodu straty ukochanej nie zwracał na nie uwagi.
 
Niektórzy badacze uważają również, że to właśnie z tego sanktuarium Trakowie rzucali w niebo włócznie, celując w błyskawice, wyrażając w ten sposób swój gniew i brak strachu.

Czy megality są ze sobą powiązane?

Niedaleko Skumsale znajduje się również kilka innych obszarów z interesującymi megalitami. Obok nich wyznaczono ścieżki ekologiczne, prowadzące przez malownicze górskie zakątki.
 
Naukowcy zakładają, że megalityczne sanktuaria z okolic Skumsale, Kaczulłata i Kułata oraz niezbadane jeszcze sanktuaria Isara, Turczonow Kamyk i Studen Kladenec w pobliżu miasta Strełcza są ze sobą ściśle powiązane.
 
Odwiedź to zaczarowane miejsce, skorzystaj z wód mineralnych w Strełczy i zobacz wspaniałą Kopriwszticę.
 
fot. Ognian NemskiAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz