Szlak Sera

Z inicjatywy lokalnej grupy wsparcie MIG Bałczik – Generał Toszewo został stworzony znak towarowy Powiedz ser! Bałkański ser. Say cheese! Balkan Cheese”, którym wyróżniane są te gospodarstwa położone w rejonie MIG, które produkują autentyczny, oryginalny ser według starych receptur, a celem ich promocji i stworzenia jeszcze jedenj atrakcji turystycznej w regionie został opracowany "Szlak Sera".

Szlak Sera

Podążając tym szlakiem po gminach Bałczik i Generał Toszewo można zwiedzić gospodarstwa, spotkać się i porozmawiać z ich właścicielami, skosztować tradycyjnych lokalnych serów, a także zobaczyć ciekawe zabytki.

A oto przykładowy program wycieczki Szlakiem Sera:
 • Bałczik (Balchik) - perła północnego wybrzeża Morza Czarnego. Tutaj, oprócz spędzenia przyjemnych letnich wakacji na plaży, można zwiedzić Pałac i Ogród Botaniczny - symbol miasta, pozostałości świątyni Bogini Matki Kybele - najlepiej zachowanej świątyni Kybele w całej Europie.
   
 • Obrocziszte (Obrochishte) – wieś położona ok. 15 km od Bałcziku, gdzie znajduje się hodowla kóz Nedelczo Rusewa. Można tu skosztować i kupić kozie mleko oraz domowe sery kozie.

  Przy wyjeździe z wioski na niewielkim wzgórzu, gdzie znajduje się tekke - średniowieczny klasztor z grobowcem Ak Yazl Baba – Św. Atanazego, już w czasach starożytnych istniało sanktuarium. Dziś jest to kompleks rytualny, czczony zarówno przez muzułmanów, jak i chrześcijan.
   
 • Senokos – wieś położona ok. 17 km od Bałcziku, gdzie Dimitar Dimitrow od wielu lat hoduje ponad 100 owiec na rodzinnej farmie owiec.
   
 • Dybowik (Dabovik) – wieś, w której żyje pamięć o poetce Dorze Gabe, która pisała wspaniałe wiersze dla dzieci. Muzeum poświęcone poetce przechowuje ciekawe eksponaty z jej życia i twórczości.
   
 • Rosen - tutaj znajduje się farma licząca ponad 180 owiec należących do Penki i Panajota Wasilewych.
   
 • Kardam - kolejny przystanek na szlaku to mleczarnia firmy Rolles AD, która produkuje butikowe sery dla koneserów. Warto wstąpić również na kozią farmę Nikoli Wasilewa, która znajduje się na początku wioski.
   
 • Jowkowo (Yovkovo) – wieś położona ok. 6 km za Kardamem. Tutaj mieszkał pisarz Jordan Jowkow (Yordan Yovkov), który opiewał piękno Dobrudży. Dziś wieś nosi jego imię, a na miejscu domu poety znajduje się tablica pamiątkowa. Niedaleko znajduje się także opisana w jednej z powieści Jowkowa dawna placówka graniczna.
   
 • Generał Toszewo (General Toshevo) – miasto położone ok. 16 km od Jowkowa, znane z muzeum Dobrudży, parku i pomnika Jordana Jowkowa oraz domu kultury, który organizuje wiele festiwali i inicjatyw.

  Tutaj obowiązkowo trzeba zatrzymać się w domu Stojanki Georgiewy, która wraz z synem hoduje 25 krów i produkuje bardzo smaczne żółte sery. Dom znajduje się naprzeciwko cerkwi Św. Dymitra, ok. 300 m. w kierunku wsi Prisad i drogi do Bałcziku.
   
 • Dropla – wieś położona na trasie powrotnej z Generał Toszewo do Bałcziku. Tutaj znajduje się farma krów Danaila Nikołowa. We wsi jest również odrestaurowany zajazd Antymowski Chan, opisany przez Jordana Jowkowa, w którym dziś możemy spróbować autentycznej dobrudżańskiej kuchni.
W Bałcziku, podczas zwiedzania przepięknego ogrodu botanicznego, warto zaopatrzyć się w pałacowej winiarni w butelkę dobrego czerwonego wina. Będzie idealnie pasować do zakupionych serów "Powiedz ser! Bałkański ser”!

Dobrudża czeka na Ciebie!

Dla zainteresowanych grup min. 15 osób organizujemy wycieczki „Szlakiem sera” – szlakiem bałkańskiego sera!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz