Święto Słoniny i Grzanej Rakiji w Apriłcy

Apriłcy

Apriłcy (Apriltsi) to miasto położone ok. 80 km od Wielkiego Tyrnowa, w centralnej Starej Płaninie, w rozległej dolinie u podnóża Botewa - jej najwyższego szczytu.
 
Nazwa miasta związana jest z bohaterskimi wydarzeniami podczas Powstania Kwietniowego, bo kwiecień to po bułgarsku „aprił”.

Czym chata bogata

Mieszkańcy Apriłców to górale. Ci pogodni i gościnni ludzie zapraszają wszystkich na swoje święto, które łącząc różnorodność wiejskiego życia i kultury, stało się już tradycją w tym niebiańskim zakątku w sercu Starej Płaniny.
 
Ugoszczą Cię najsmaczniejszą słoniną, boczkiem i najłagodniejszą grzaną rakiją, bo z tego słynie ten region i te dwa produkty goszczą zwłaszcza zimą na tutejszych stołach.

Idea święta

Ideą święta jest zachowanie starych bułgarskich tradycji poprzez prezentację typowej dla regionu smażonej słoniny i grzanej rakiji na tle cudownego bułgarskiego folkloru, pięknych bułgarskich strojów, pieśni i tańców ludowych, zwłaszcza ulubionego bułgarskiego chora, pełne zabawy i humoru.

W programie

Tego dnia w Apriłcy odbywa się wystawa kulinarna z konkursami na tradycyjne danie ze słoniną, na najsmaczniejszy i najdelikatniejszy boczek oraz na najlepszą domową rakiję, w których uczestniczą tylko lokalni producenci słoniny i rakiji.
 
Eksperckie jury ocenia uczestników i ich kulinarne kreacje. Dla najlepszych przewidziano nagrody. Nagroda główna – żywy prosiak, trafi do zwycięzcy konkursu na najdelikatniejszy boczek.

Babcine danie i inne specjały

Największą atrakcją dnia jest przygotowanie tzw. „Dania Babci”. Robi się je na ogromnej patelni, zwanej patelnią szefowej, z 20 kg słoniny, 500 jajek i 30 kg pora.
 
Jest to doskonała okazja by skosztować nie tylko wspaniałej babcinej uczty, ale także innych kulinarnych specjałów – szaszłyków z pieczonym boczkiem, kolorowej fasoli w garnku i innych, a grzana rakija, uwielbiana przez wszystkich mieszkańców Bałkanów, rozgrzeje dusze, i dzięki swoim leczniczym właściwościom sprawi, że będziesz się cieszyć dobrym zdrowiem przez cały rok.

Cel charytatywny

Będzie loteria fantowa, dużo dobrej zabawy i doskonałych nastrojów, a oryginalne dania ze słoniną i boczkiem zostaną wystawione na aukcji charytatywnej, z której dochód zostanie przekazany dla miejskiego domu kultury.

Kiedy

W tym roku uroczystość odbędzie się w sobotę 11 lutego o godzinie 10.00 na Placu Powstania Kwietniowego. Organizatorami są tradycyjnie Gmina Apriłcy (Apriltsi) i Dom Kultury Svetlina-1895.

Dlaczego warto

Przyjedź! W Apriłcy będziesz mile widzianym gościem, a udział w święcie dostarczy Ci wielu niezapomnianych wrażeń! Nigdzie nie znajdziesz takiej słoninki, boczku i takiej rakiji, bo przecież Apriłcy to Bałkan Trojański – region, który słynie na całym świecie ze swoich przysmaków, a słoninka i boczek to najlepsza przystawka do grzanej rakiji.
 
Tutaj, w sercu Starej Płaniny ognisty napój alkoholowy - domowa śliwowa grzana rakija podniesiona jest to rangi kulinarnego kultu do tego stopnia, że śpiewa się o niej pieśni i poświęca się jej święta. W każdym domu, w którym mieszkają potomkowie dawnych górali bałkańskich, warzona jest domowa śliwowa rakija.

Tutejsi górale są pewni, że kto jej nie pił, żył na próżno!

Pozostaje nam życzyć smacznego i na zdrowie!

foto. ApriltsiAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz