A co ze skarbami z czasów osmańskich

A co ze skarbami zrabowanymi lub ukrytymi w czasach niewoli osmańskiej?

Blisko 500 lat Bułgaria była w tureckiej niewoli. Były to niezwykle trudne czasy. Turcy zniszczyli lub wywieźli większość cennych przedmiotów i dokumentów związanych z wielką przeszłością Bułgarii.

Jedynie rozbójnikom, hajdukom udało się zachować część skarbów na ziemiach bułgarskich.

Niektóre skarby bułgarskich możnowładców udało się prawdopodobnie ukryć. Interesująca jest historia Valchana Voivody i jego złotej posiadłości.

Pierwsza jego żona, Rada, pochodziła ze wsi niedaleko Sofii. Podobno zdradziła go, a Valchan zabił ją z obawy, aby nie ujawniła, gdzie ukryty jest jego majątek. Według innych podań, Rada została zamordowana przez poszukiwaczy skarbów.

O drugiej żonie Valchana wiadomo, że przekazał jej dwa zeszyty zapisane szyfrem. Jego skarby zostały zakopane w pobliżu wsi Bov, na północ od Sofii. Na wschód od wioski znajduje się Góra Yavorets. Legenda głosi, że w skałach ukryty jest klucz, wskazówka, która pomoże znaleźć miejsce ukrycia skarbu - księga, w której opisał, gdzie ukrył swoje kosztowności.

Nic nie wiadomo także o złocie zrabowanym Bułgarom przez Turków. Czy uciekając z Bułgarii zabrali je ze sobą czy też ukryli je gdzieś na ziemiach bułgarskich?

Jedna z legend głosi, że Osman Pasza i jego armia przed poddaniem się wojskom rosyjskim ukryli swoje niezliczone, zrabowane Bułgarom skarby nad rzeką Wit, niedaleko Plewen.

Pozostaje mieć nadzieję, że zostaną kiedyś odnalezione. 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz