Berło cara Borysa III

Berło cara Borysa III to artefakt o wyjątkowej historii i najcenniejszy symbol zachowany z czasów III państwa bułgarskiego: 351 kamieni szlachetnych - diamentów, rubinów, szmaragdów i pereł, pół kilograma złota i tyle samo srebra oraz platyny, a wszystko zebrane w jedną niesamowitą biżuterię, zaprojektowaną i wykonaną w tajemnicy dla jednej osoby, która nigdy jej nie dostała – cara Borysa III.

To najdroższy i prawdopodobnie najbardziej tragiczny prezent w nowej historii Bułgarii.

W 1943 r., z okazji zbliżającej się 25-rocznicy wstąpienia na tron cara Borysa III, Naczelna Rada Wojskowa postanowiła ogłosić monarchę będącego jednocześnie naczelnym wodzem armii bułgarskiej feldmarszałkiem.

Generalicja pragnęła zaskoczyć Jego Wysokość, przyznając mu tytuł feldmarszałka i wręczając mu adekwatny symbol - laskę feldmarszałkowską. Wszystko było utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Minister wojny, generał broni Nikola Mihov, powierzył delikatną misję majorowi Georgi Slawomirowowi, który dla zachowania tajemnicy został oficjalnie wysłany do innej pracy w Niemczech. Jego prawdziwym zadaniem było jednak znaleźć i skontaktować się z najlepszym wykonawcą takiej biżuterii.

W ten sposób zamówienie zostało przekazane niemieckiej firmie Gerb. Godet & Co, którego dyrektor był osobiście zaangażowany w dostarczanie niezbędnych klejnotów z Amsterdamu, a strona bułgarska zobowiązała się zapewnić złoto. W Niemczech major Sławomirow skontaktował się z jeszcze inną ważną osobą - dr Ofjriedem Neubeckerem, który został zaproszony incognito do Bułgarii w celu opracowania projektu. W połowie sierpnia model był już gotowy. Wykonany był w dwóch wersjach - oficjalnej i codziennej.

Wersja codzienna została zaprojektowana z drewna hebanowego w kształcie bicza ze względu na hobby cara - jazdę konną. Znajdywały się na niej aplikacje i ozdoby ze złota i srebra, a do bata przymocowano trójkolorowy sznur z jedwabiu i ozdobnych nici.

Wersja oficjalna była zaprojektowana ze srebra, w kształcie cylindra, ze złotym ośmiokątnym przedłużeniem, pokrytego czerwonym aksamitem, na którym naprzemiennie w szachownicę umieszczone były lwiątka i korony oraz wizerunek orderu „Za Odwagę” III stopnia I klasy – order otrzymany przez Cara za udział w I wojnie światowej”, a na drugiej bransolecie napis: „Jego Wysokości Borysowi III, carowi Bułgarów”, a dalej monogram z platynową koroną inkrustowany diamentami.

28 sierpnia 1943 agencje telegraficzne przekazały wiadomość o nagłej śmierci bułgarskiego władcy. Wiadomość wywołała spore zamieszanie w firmie jubilerskiej, z powodu zainwestowanych już wysiłków i użytych cennych materiałów, ale Bułgaria potwierdziła zamówienie o łącznej wartości ówczesnych 148 229 marek niemieckich.

W październiku 1943 roku bułgarski attache wojskowy w Berlinie odebrał cenną przesyłkę, która ostatecznie dociera do Bułgarii pod koniec 1943 roku, ale tracąc niestety sens swojego przeznaczenia. Zamiast uroczystych ceremonii, niedoszły cenny dar jest skazany na zapomnienie.

Dobrze chroniony skarbiec banku ratuje to wyjątkowe arcydzieło nie tylko przed bombardowaniem Sofii, ale także przed burzliwymi latami powojennymi. W 1966 roku, nie opuszczając sejfu, berło cara Borysa przeszło na własność Narodowego Muzeum Historii Wojskowości.

Kolekcja Narodowego Muzeum Historii Wojskowości w Sofii jest bogata w kosztowności i pamiątki, ale wśród nich o ten jeden przedmiot z czasów III Królestwa Bułgarii trzeba troszczyć się szczególnie i przechowywać w podziemiach BNB (Bułgarskiego Banku Narodowego),


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz