Bułgaria liderem 5G

Bułgaria jest liderem w Europie i trzecia na świecie pod względem prędkości sieci 5G.

Wyniki badań  Ookla

Rozwój sieci 5G w Bułgarii przebiega w znakomitym tempie. Bułgaria należy do liderów pod względem szybkości i zasięgu nowych technologii na świecie.Pokazują to dane za trzy miesiące w 2021 roku firmy Ookla, która mierzy jakość połączenia internetowego Speedtest.
 
Liderem na świecie z wysokimi średnimi prędkościami pobierania przekraczającymi 500 Mb/s są Zjednoczone Emiraty Arabskie, a następnie Korea Południowa. Z niewiele niższymi rezultatami, bo tylko trochę poniżej 400 Mb/s. prawie dorównuje im Bułgaria.
 
Dalej są jedne z najsilniejszych telekomunikacyjnych krajów europejskich - Norwegia i Szwecja z wynikiem ponad 300 Mb/s. Chiny są poniżej tej wartości.
 
Najwyższe prędkości połączenia mobilnego piątej generacji osiągają dwaj operatorzy United Group. Są to słoweński Telemach ze średnią prędkością pobierania ok. 650 Mb/s i bułgarski Vivacom z ok. 550 Mb/s.
 
Na trzecim miejscu z wynikiem ok. 400 Mb/s znajduje się szwedzka jednostka Telenor i drugi szwedzki operator Tele2. Piąte miejsce zajmuje A1 Bułgaria ze średnią prędkością 5G na poziomie około 400 Mb/s.
 
Jedną z sekretnych recept na sukces Bułgarii jest połączenie pośredniej technologii DSS z rozwojem infrastruktury 5G w kraju.
 

Czy zbliża się koniec 3G?

Wraz z wdrożeniem 5G operatorzy zaczną wyłączać niektóre starsze generacje sieci komórkowych, uwalniając zasoby częstotliwości do dalszego rozwoju nowej technologii.
 
Wbrew logice nie zostanie jednak odrzucona najstarsza druga generacja (2G). W Europie z sieci tych korzystają bowiem różne branże, które mają wieloletnie umowy z operatorami.
 
W Bułgarii na przykład większość bankomatów i terminali POS korzysta z 2G. Dlatego telekomy przygotowują się do wstrzymania usług 3G.

Co sądzą Bułgarzy o 5G?

Faktem jest, że wprowadzanie generacji 5G i osiąganie wysokich prędkości 5G odbywa się przy dużym sprzeciwie społecznym, podobnym do stosunku do szczepienia przeciw Covid.
 
Różni „eksperci” opowiadają, jak szkodliwe jest 5G dla ludzi. Jak wyższe promieniowanie może nawet uszkodzić DNA i doprowadzić do raka.
 
Druga strona w sposób żartobliwy i prosty, aby reszta zrozumiała, wyjaśnia, że nie ma w 5G nic niebezpiecznego, a przejście z 4G na 5G jest podobne do przejścia z telewizji czarno-białej na kolorową. A przecież nikt nie chce wracać do czarno-białej telewizji, prawda?

Przyjedź do nas i ciesz się szybkim 5G!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz