Czy wiesz, że Bułgaria posiada stację polarną na Antarktyce?

Baza została założona w 1988 roku, na Wyspie Livingstona, a od 1993 roku dekretem prezydenta Żeliu Żelewa nosi imię św. Klimenta Ochridskiego (Klemensa z Ochrydy)- pierwszego biskupa bułgarskiego, ucznia św. Cyryla i Metodego.

Jest tam również kaplica Św. Iwana Rilskiego, która jest pierwszym prawosławnym budynkiem na Antarktydzie, działa oddział 1090 Poczty Bułgarskiej, którym zarządza Bułgarski Instytut Antarktyczny, są pokoje noclegowe, gabinet lekarski i laboratoria naukowe (geologiczne i biologiczne).

„Bułgarscy polarnicy budują małą Bułgarię na Białym Kontynencie”.

A dlaczego o tym teraz piszemy? Bo wyruszyła właśnie 30-ta Bułgarska Ekspedycja Antarktyczna. Bułgarscy badacze polarni wyruszyli na Lodowy Kontynent 19 listopada i planują tam stworzyć nowe bułgarskie laboratorium naukowe, w którym oprócz naszych naukowców będą pracować także ich zagraniczni koledzy z całego świata.

„Budowa nowego laboratorium będzie ważnym elementem naszej infrastruktury naukowej, która pozwoli nam do prowadzenia kompleksowych i zaawansowanych badań.” – powiedział Rumen Radew - szef państwa.

Prezydent zaznaczył, że obserwacje i badania Antarktydy są kluczem do ochrony środowiska, do walki ze zmianami klimatycznymi, do odkrywania tajemnic naszej planety i do jej zrównoważonego rozwoju. Dzięki wieloletnim wysiłkom bułgarskich naukowców, Bułgaria stała się jednym z liczących się krajów polarnych i nadal umacnia swoją pozycję na Białym Kontynencie i na światowej mapie osiągnięć naukowych.

Pierwsza grupa, która wyruszyła, liczy 15 osób, wśród nich jest czterech budowniczych ze wsi Czepinci. Druga część ekspedycji, 11 naukowców, powinna dołączyć do nich w połowie stycznia 2022 roku. Zespół naukowców ekspedycji będzie pracował nad 7 projektami z zakresu geologii, biologii i medycyny.

Jeden z projektów jest bardzo „ekstrawagancki” i będzie badał sen. Obserwacje polarników antarktycznych pokazują, że często śnią oni o zmarłych krewnych. Projekt będzie „szukał” jakiegoś tunelu z Antarktydy w kosmos - wyjaśnił prof. Pimpirev - Prezes Bułgarskiego Instytutu Antarktycznego i szef narodowych ekspedycji antarktycznych.

Ciekawe co pokażą badania

A teraz daj się przenieść w to niezwykle piękne, dziewicze miejsce, zobacz kolonię pingwinów, słonie morskie i przepiękne krajobrazy. A przy okazji posłuchaj niezwykłego „koncertu”, który 30.05.2020 tysiące kilometrów od komfortowych sal koncertowych, w najzimniejszym miejscu na świecie i po raz pierwszy na świecie, przed niezwykłą publicznością - kolonią pingwinów, słoniami morskimi i uszatkami dali bułgarscy muzycy Theodosii Spassov i Hari Cvyatkov (na zdjęciu).

Czy zwierzętom z Antarktyki podobała się bułgarska muzyka? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdziesz w krótkim filmie "Antarktyka" (17 min).

 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz