Legendarny Orient Express zawitał do Warny

We wtorek 06.06.2023 o godzinie 17.10 wjechał na stację kolejową w Warnie legendarny pociąg Orient Express i zatrzymał się na peronie 4.

Warna - IV peron

Pociąg składał się z 14 wagonów, w tym był jeden bar i trzy restauracje. Orient Express to jak muzeum na kółkach. Wśród wagonów są takie, które pochodzą z czasów II wojny światowej. Najbardziej znanym jest niewątpliwie wagon o numerze 3309.
 
Pasażerów jest około 50. Są to osoby ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Anglii i Włoch. Wśród personelu jest też dwóch Bułgarów.

Historia Orient Expressu

Pierwsza podróż tego historycznego pociągu na trasie Paryż - Stambuł odbyła się w 1883 roku. Pomysłodawcą i założycielem Orient Expressu jest Belg Georges Nagelmackers. Nazwę pociągu wymyślili spontanicznie pasażerowie.
 
W tamtych czasach taka podróż uważana była za jedną z najbardziej niezapomnianych i pełnych przygód. Wielu uważa zresztą tak i dziś.
 
Zainteresowanie podróżowaniem Orient Expressem zawsze było duże. Podróżowały nim znane osobistości, takie jak angielska królowa Elżbieta II, cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I, francuski pisarz Honoré de Balzac, czy też francuski generał i prezydent Charles de Gaulle.
 
Jeszcze większą popularność pociąg zyskał po publikacji powieści Agathy Christie „Morderstwo w Orient Expressie”.
 
Ciekawostką jest, że przed II wojną światową, pewnego razu gdy pociąg przemierzał Bułgarię, kierował nim osobiście bułgarski car Borys III.

Luksusowa podróż w stylu retro

Nawet dzisiaj pociąg oferuje niepowtarzalną atmosferę w stylu retro, w stylu Belle Époque (wspaniała epoka). Wagony są utrzymane w kolorach niebieskim i złotym, kabiny są wytworne, luksusowe, w stylu art déco, a każda z nich ma własną łazienkę z ciepłą i zimną wodą, co 100 lat temu było absolutną nowością i hitem.
 
Personel jest elegancko ubrany. Wagon restauracyjny oferuje wyrafinowaną kuchnię francuską oraz wyselekcjonowane wina, które zamieniają każdą chwilę podróży w niezapomniane przeżycie. Orient Express jest niezmiennie symbolem luksusu, magicznych chwil i smakowitych przyjemności.
 
Bez względu na to jak sławny lub zamożny jest pasażer, noszenie dżinsów na pokładzie pociągu nie jest dozwolone. Na kolację w wagonie restauracyjnym obowiązuje ścisły dress code – suknie wieczorowe, smokingi, muszki.
 
Pod koniec lata pociąg ponownie przejedzie trasę z Paryża do Stambułu i znowu będziemy mieli okazję go zobaczyć.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz