Najwyższa dzwonnica na Bałkanach - Bracigowo

Bracigowo – miasto położone tarasowo na wysokości 420 m.n.p.m. u podnóża Rodopów, w obwodzie Pazardżik. Cenne uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne, które łączy w sobie malownicze piękno przyrody, możliwości uzdrowiskowe i lecznicze oraz wartości kulturowe i historyczne.

To tutaj właśnie znajduje się cerkiew z najwyższą dzwonnicą na Bałkanach pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jej budowę rozpoczęto w 1832 roku, a ukończono w 1833 roku. Pracowali przy niej najlepsi miejscowi mistrzowie na czele z Atanasem (Nase) Gyrneto, w tłumaczeniu Garnek.

Zatroszczył się on nie tylko zewnętrzną i wewnętrzną elewację, ale zadbał także o akustykę cerkwi, wbudowując w ściany puste gliniane garnki. Stąd też pochodzi jego późniejszy przydomek.

Ikonostas i tron zostały wykonane przez mistrzów z trewneńskiej szkoły rzeźbiarskiej, a dzwonnicę wybudował w latach 1884 - 1886 mistrz Iwan Dragow .

Początkowo wieża miała być niższa, ale w trakcie budowy zmienił on projekt i wybudował znacznie wyższą dzwonnicę. Wysokość od podstawy do szczytu wynosi 28 m i 61 cm.

Jest to najwyższa oddzielna dzwonnica na Bałkanach i ma cztery piętra. Charakteryzuje się tym, że dwie dolne kondygnacje zbudowane są z kamienia i mają bardzo grube ściany, a dwie górne kondygnacje wykonane są z cegły.

Dolna kondygnacja nie posiada otworów, na drugiej kondygnacji znajdują się 4 okna, a na trzeciej i czwartej jest po 8 okien. Okna mają różny kształt.

Proporcja między pierwszymi dwoma a drugimi dwoma piętrami bez kopuły wynosi dokładnie 3:2. Piętra oddzielnie są w proporcji 3:2:2:1. W ten sposób, za pomocą prostych relacji arytmetycznych słynny mistrz Iwan Dragow zdołał zbudować kompozycję architektoniczną, czyjej oddzielne części tworzą harmonijną całość i przetrwały przez wieki.

Obowiązkowym punktem zwiedzania w Bracigowo jest Muzeum Historyczne, które jest wpisane na listę 100 obiektów turystycznych, które należy zobaczyć w Bułgarii, ale o nim opowiemy innym razem.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz