Polska i Bułgaria liderami w produkcji rowerów

Zainteresowanie rowerami elektrycznymi oraz ich produkcja od początku pandemii wzrosły po prostu nieprawdopodobnie.

Rowerowy boom

Bułgaria i Polska są siłą napędową tego boomu. Ten segment rynku jako jeden z nielicznych, nie tylko nie ucierpiał, ale jak wskazuje analiza przeprowadzona przez Emerging Europe, wykazał w ciągu ostatniego roku, olbrzymi wzrost.
 
Według raportu Konfederacji Europejskiego Przemysłu Rowerowego (СОNЕВІ), sprzedaż rowerów elektrycznych w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w 2020 roku wzrosła o 40% i osiągnęła 22 miliony, co dało wartość sprzedaży 18,3 miliarda dolarów.

Najlepszy rok

Zdaniem prezesa CONEBI był to najlepszy rok w historii od kiedy firma zbiera dane rynkowe. Inwestycje i innowacje osiągnęły 1,5 mld euro, podczas gdy w 2019 roku były na poziomie 1 mld euro.
 
Ten bezprecedensowy wzrost w Europie przynosi już olbrzymie korzyści dla Bułgarii i Polski, które od lat są liderami w produkcji tradycyjnych rowerów, jak podano w publikacji.

Wielkość  sprzedaży Polski i Bułgarii

Według danych Eurostatu z lipca 2021 roku, Polska stała się czwartym największym producentem rowerów w UE, z produkcją 1 mln sztuk w 2020 rok.
 
Bułgaria w tym samym okresie zajęła piąte miejsce w Unii, z wynikiem 484 000 sztuk i wyprzedza Francję, gdzie wyprodukowano 430 000 rowerów.

Przestawienie produkcji na rowery elektryczne

Zdaniem Jacena Georgiewa z Bułgarskiego Instytutu Polityki Gospodarczej, dla tradycyjnych producentów rowerów, takich jak Polska i Bułgaria, przestawienie się na rowery elektryczne nie będzie trudne w obliczu rosnącego popytu.
 
Firmy mają już zbudowaną sieć dostawców, relatywnie niskie koszty pracy i są blisko dużych rynków zbytu.
 
„Popyt na rowery elektryczne jest tak duży, że niektóre lokalne firmy w Bułgarii ogłosiły plany przekształcenia swojej produkcji, prawie całkowicie na rowery elektryczne" - powiedział Georgiew.

Infrastruktura rowerowa

Obecnie w obu krajach na porządku dziennym jest rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, zwiększenie liczby wypożyczalni rowerów oraz dalsze dostosowanie prawa i przepisów drogowych do tego masowego już środka transportu.
 
Biorąc pod uwagę warunki pogodowe w Bułgarii jest to naprawdę doskonały środek transportu, który może przy okazji rozwiązać wiele problemów, np. zanieczyszczenia środowiska czy też braku wystarczającej liczby parkingów w mieście, no i przy okazji sprawi wiele frajdy.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz