Bułgarska delegacja w Kijowie

Wczoraj, 28 kwietnia, przebywała w Kijowie oficjalna bułgarska delegacja pod przewodnictwem premiera Bułgarii Kiriła Petkowa.

Skład delegacji

W delegacji uczestniczyli przedstawiciele trzech partii parlamentarnych wchodzących w skład koalicyjnego rządu Bułgarii, a także minister obrony i wysoki rangą urzędnik w MSZ.

Wrażenia po tym co widzieli

Zaraz po przyjeździe delegacja odwiedziła miejscowości Borodianka, Bucza i Irpen.
Po tej wizycie, w swojej wypowiedzi, tam na miejscu, Kirił Petkow stwierdził, że to kompletny horror, a celem byli spokojni obywatele, cywile. Co to za „ograniczona operacja wojskowa”, kiedy niszczą mieszkania cywilne, a ludzie stają się celami bez powodu? – zapytał.
To jest prawdziwa wojna! W tym mieście nie ma bazy wojskowej, nie było absolutnie nic poza cywilami – dodał.

Bułgarska pomoc dla Ukrainy

Bułgaria pomaga Ukrainie wysyłając bezpośrednio pomoc humanitarną – materiały higieniczne i żywność, a także środki ochrony osobistej – hełmy i kamizelki kuloodporne, a przez Polskę amunicję i inny sprzęt wojskowy.
 
Do tej pory do Bułgarii wjechało ponad 130 000 ukraińskich uchodźców. Prawie 60 tys. z nich pozostało w Bułgarii, z czego 22 tys. to dzieci. Jak donosi portal „Bułgaria dla Ukrainy” w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych zakwaterowanych jest prawie 40 000 osób.

Ustalenia między Bułgarią i Ukrainą

Podczas spotkania w Kijowie obie strony zgodziły się na remont i naprawę ukraińskiego sprzętu wojskowego w Bułgarii, dostawy prądu z Ukrainy do Bułgarii, wykorzystanie transbałkańskiego gazociągu na dostawę gazu do Bułgarii, eksport ukraińskiej pszenicy i słonecznika przez port w Warnie.
 
Bułgaria potwierdziła swoje poparcie dla Ukrainy jako kandydata do UE w przyspieszonej procedurze.

Zełenski podziękował Kirilowi Petkowowi za jego osobistą inicjatywę zbierania funduszy dla Ukrainy w Bułgarii.

Inicjatywa premiera

W tym miejscu wyjaśnijmy, że premier Bułgarii rozpoczął publiczną kampanię na rzecz pozyskania środków finansowych dla ukraińskiego rządu. W mediach społecznościowych wezwał każdego obywatela Bułgarii, który naprawdę chce pomóc Ukrainie, aby przekazał na ten cel swoją pensję i sam dla przykładu tak uczynił.

Podsumowanie spotkania

Po spotkaniu, Kirił Petkow powiedział, że Ukraina wygra tę wojnę, a wszystkie demokratyczne państwa są za Ukrainą. Celem sankcji jest zmuszenie Rosji do poszukiwania pokoju. Wyraził przekonanie, że Bułgaria będzie wspierać Ukrainę także w przyszłości.

Na temat gazu

Komentując decyzję Rosji o zawieszeniu dostaw gazu do Bułgarii i Polski, Petkow stwierdził, że Bułgaria nie zapłaci za dostawy gazu w rublach, ani przez kraje trzecie, nieobjęte umową.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz