Co zmieniło się w głosowaniu?

Bułgarski parlament, wybrany 4 kwietnia działał tylko przez około miesiąc. Jedyna ważna ustawa, którą przyjął dotyczyła zmian w ordynacji wyborczej.

Ponieważ nowy parlament nie zdołał utworzyć rządu, 11 lipca odbędą się nowe wybory parlamentarne według nowych zasad:

Nie będzie ograniczenia liczby lokali wyborczych za granicą.

Skład Centralnej Komisji Wyborczej został zredukowany do 15 osób. Podczas liczenia głosów i wypełniania protokołów po wyborach będzie monitoring wideo.

Przyjęto poprawkę do Kodeksu Wyborczego, zgodnie z którą we wszystkich lokalach wyborczych, w których zarejestrowanych jest ponad 300 wyborców, głosowanie będzie odbywać się wyłącznie za pomocą maszyny wyborczej. Dotyczy to zarówno lokali wyborczych w Bułgarii, jak i za granicą. W mniejszych sekcjach głosowanie odbędzie się na dotychczasowych zasadach czyli w formie papierowej.

Obecnie prowadzone są eksperymenty i testuje się ile czasu zajmuje średnio oddanie głosu za pomocą maszyny wyborczej. Ma to pomóc wyjaśnić ile automatów do głosowania powinno znajdować się w dużych lokalach wyborczych, w których jest 350, 500 i więcej wyborców, aby wszyscy zdążyli oddać swój głos.

Głosowanie za pomocą maszyn do głosowania przeprowadzano już w wielu krajach na całym świecie. W niektórych z powodzeniem, w innych po atakach hakerów lub z innych powodów jest to zabronione.

W Belgii głosuje się w ten sposób już od 2012 r. Jednak w 2014 r. podczas wyborów europejskich oprogramowanie uległo awarii i przez kilka dni były problemy z policzeniem głosów.

rlandia wprowadziła głosowanie maszynowe w 2006 r., ale zrezygnowała z automatów w 2009 r. ze względu na bardzo wysokie ich ceny.

Po prawie dwóch latach debatowania, w 2009 roku niemiecki Sąd Najwyższy orzekł, że głosowanie maszynowe jest niedopuszczalne, ponieważ maszynami można łatwo manipulować. Rozmowy za i przeciw trwają.

W Holandii głosowanie maszynowe zostało zakazane w 2006 roku.

Wyniki głosowania maszynowego zostały zakwestionowane w 2004 roku w Wenezueli i Indiach.

W Argentynie za pomocą automatów do głosowania głosowano w 2018 roku.

W Anglii od 2012 roku stosuje się również głosowanie maszynowe za pomocą systemu e-counting.

Filipiny wprowadziły głosowanie na maszynach do głosowania w 2010 roku.

Głosowanie na automatach do głosowania jest najbardziej wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych.

W ten sposób pod presją USA głosuje się także w Iraku i Afganistanie.

W Rosji również głosuje się na automatach korzystając z systemu e-counting.

Czy usprawni to głosowanie?

Jaki będzie miało wpływ na przebieg wyborów?
 
Co myślicie na ten temat?


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz