Kredyty hipoteczne w Bułgarii

Bułgaria należy do krajów o najniższym oprocentowaniu kredytów hipotecznych w Europie.
 
Proces wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych w Europie trwa, choć niektórym liderom tego rankingu udało się od początku roku obniżyć oprocentowanie.

Najdroższe kredyty

Według stanu na marzec 2023 r. w czołówce państw pod względem wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych plasuje się Ukraina, następnie Mołdawia, Węgry, Polska, Rumunia i Rosja.

Najniższe stopy procentowe

Jednymi z najniższych stóp procentowych kredytów mieszkaniowych w tym okresie mogła pochwalić się Szwajcaria, Chorwacja, Bułgaria i Francja, gdzie wahały się one w przedziale 2,4-2,9%. Najtańszy kredyt hipoteczny w Europie w marcu br. można było wziąć na Malcie, a jego oprocentowanie wynosiło 2,4%.
 
Dla porównania, pod koniec lata ubiegłego roku najtańsze kredyty mieszkaniowe były w Luksemburgu (1,36%), a w grudniu we Francji (2,1%).

Oprocentowanie w liczbach

Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych na Ukrainie osiągnęło w marcu 13,4% i była to najwyższa wartość od 2019 roku. Na drugim miejscu była Mołdawia, gdzie koszt kredytu hipotecznego wynosił 12,03%, następnie Węgry ze wskaźnikiem 10,52% i Polska 8,9%.
 
Ostatnie trzy kraje, choć pozostają w czołówce pod względem wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, to średnie oprocentowanie w nich od 1-2 miesięcy spada.
 
Pierwszą szóstkę „najdroższych” krajów uzupełniają Rumunia i Rosja. W tych krajach oprocentowanie wynosiło odpowiednio 8,4% i 8,18% w skali roku.
 
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w przedziale 6-8% w marcu oferowane było w Macedonii Północnej, Czarnogórze, Rumunii, Czechach i Serbii.
 
Oprocentowanie kredytów hipotecznych na poziomie 4,5-5,9% stosowane było na Litwie, w Danii, Łotwie, Estonii, Wielkiej Brytanii, Słowenii, na Cyprze iw Albanii.
 
W większości krajów regionu średnie stopy procentowe wciąż kształtują się na najwyższych w ostatnich latach, a czasem historycznych maksimach.
 
Jaki wniosek? Przenieś się na stałe do Bułgarii! Wspaniała przyroda, doskonałe owoce i warzywa, słońce, sympatyczni ludzie i niskie kredyty hipoteczne.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz