Małżeństwa i rozwody

Od lat liczba rozwodów w Bułgarii jest prawie niezmienna i prawie jedna trzecia małżeństw kończy się rozwodem. Jednocześnie 86% młodych ludzi w wieku od 18 do 29 lat oczekuje, że ich małżeństwo będzie trwało przez całe życie
 
Tymczasem jak wiemy małżeństwo nie jest łatwym zadaniem, to sztuka kompromisów, a rozwód uzyskuje się dzisiaj stosunkowo łatwo. W czasach średniowiecza było zupełnie inaczej, tym bardziej, że okres ten w dziejach Bułgarii obejmuje dwa etapy – pogański i chrześcijański.

Czasy pogańskie

Informacje o pogańskim zawieraniu małżeństw znajdujemy w odpowiedziach papieża Mikołaja I skierowanych do księcia Borysa I, o które ten prosił przed chrztem Bułgarii.
 
W okresie przedchrześcijańskim istniały trzy sposoby założenia nowej rodziny:
  • kradzież dziewczyny (nie ma informacji o kradzieży chłopaka),
  • zakup dziewczyny (w tych stosunkach handlowych również nie było równości płciowej),
  • małżeństwo – ucieczka dziewczyny do ukochanego.
Z wymienionych sposobów tylko ostatni był dobrowolny, pozostałe odbywały się bez zgody kobiety. Kiedy dodamy do tego zjawisko poligamii, położenie kobiety było nie do pozazdroszczenia. Nie czyniono jednak różnicy między dziećmi urodzonymi przez legalną żonę, a dziećmi urodzonymi przez nałożnice.

Małżeństwa chrześcijańskie

W przypadku małżeństwa chrześcijańskiego, regulowanego przez Eklogę – zbiór praw wydanych w 726 r. przez cesarza Leona III, Syntagmę – zbiór kanonów prawa bizantyjskiego opracowanego przez Mateja Vlastara oraz Ustawę o Sądzeniu Ludzi – dokument prawny z okresu czasów Pierwszego Państwa Bułgarskiego, sprawy się komplikują.
 
Po pierwsze, wprowadza się szereg zakazów dotyczących zawierania małżeństw pomiędzy krewnymi (bliskimi i dalszymi), usynowienia, adopcji - nawet w przypadku istnienia pokrewieństwa.

Po drugie – wprowadza się okres próbny czyli zaręczyny - umowną obietnicę zbliżającego się ślubu.

Zaręczyny

Narzeczeni musieli spełniać szereg warunków:
  • musieli być chrześcijanami,
  • mieć ukończone 7 lat,
  • być zdrowi psychicznie itp.
Przewidziano także gwarancje pieniężne związane ze zbliżającym się ślubem i szczegółowo określono kary w przypadku zerwania zaręczyn.
 
Niezwykle postępowe było wprowadzenie obowiązku poproszenia dziewczyny o zgodę na małżeństwo, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej (bezprawną) sytuację po zawarciu małżeństwa – nieograniczoną władzę głowy rodziny w zakresie rozporządzania losami swoich domowników i ich majątkiem. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, dzieci z prawego łoża miały pierwszeństwo przed dziećmi nieślubnymi.

10 powodów do rozwodu w średniowiecznej Bułgarii

Rozwód, choć niezwykle trudny, był możliwy. Chrześcijańskie prawo rodzinne zezwalało na to z pewnych powodów i wtedy rozwód stawał się faktem.
 
Oto 10 podstaw do rozwodu według bułgarskiego prawa średniowiecznego:
 
  1. Próba zabójstwa jednego z małżonków przez drugiego.
  2. Ciężka, nieuleczalna choroba (najczęściej trąd).
  3. Niewierność żony (ale w przypadku niewierności męża nie dopuszczano rozwodu).
  4. Impotencja męża trwająca co najmniej 3 lata.
  5. Trzyletnia nieobecność jednego z małżonków w domu (nawet jeśli był w niewoli).
  6. Ciężkie pijaństwo mężczyzny połączone z torturami kobiety.
  7. Pójście kobiety do łaźni z innymi mężczyznami bez zgody męża.
  8. Jeśli kobieta odwiedzała wyścigi konne lub brała udział w zabawnych grach i innych rozrywkach.
  9. Wyjście kobiety z innymi mężczyznami i spędzenie nocy poza domem.
  10. Kobieta mogła wystąpić o unieważnienie małżeństwa, jeżeli mężczyzna wykorzystał jej dziewictwo lub nakłaniał ją do cudzołóstwa (prostytucji).
Dlaczego dzisiaj taki temat?

Międzynarowdowy Tydzień Małżeństwa

W dniach 7–14 lutego w Bułgarii po raz 13. będziemy obchodzić Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa! Z jednej strony ma on pomóc parom przypomnieć sobie, co sprawiło, że się zakochali i zdecydowali się spędzić życie razem, a z drugiej strony zrozumieć, co jest potrzebne, aby utrzymać wzajemną miłość.
 
Tydzień Małżeństwa zachęca pary do podejmowania codziennych wyzwań, które pomogą im rozwinąć umiejętności potrzebne do udanego i szczęśliwego małżeństwa. Można je otrzymać drogą e-mailową od 7 do 14 lutego po zapisaniu się za pośrednictwem strony internetowej: www.brak.bg lub strony inicjatywy na Facebooku fb.com/brak.bg.
 
Tydzień Małżeństwa obchodzony jest również w Polsce https://www.facebook.com/TydzienMalzenstwa/
 
Czy wiedziałeś o tym? Pamiętaj, że osoba obok, nie jest Ci dana raz na zawsze!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz