Miasto jak ludzie

Ponad 7 000 nieważnych kart bankowych, znalazło nowe życie jako meble miejskie w sercu Sofii.

Wyjątkowe meble

W ramach czwartej edycji inicjatywy banku DSK na rzecz poprawy przestrzeni miejskich „Miasto jak ludzie”, powstały designerskie meble miejskie z zielonym przesłaniem, które znalazły swoje miejsce w parku za Biblioteką Narodową Św. Cyryla i Metodego w centrum Sofii.
 
Aby wyprodukować 3 sztuki mebli miejskich wykorzystano ponad 7 000 kart debetowych i kredytowych, które wyszły już z użycia.

W oddziałach banku codziennie odbierane są dziesiątki kart kredytowych i debetowych, które straciły już ważność, a bank DSK angażuje szereg partnerów w poszukiwanie rozwiązań na ich ponowne wykorzystanie.

 
Karty bankowe są niezbędnym udogodnieniem każdego współczesnego człowieka, mają jednak stosunkowo krótki czas życia.

Pomysłodawcy chcieli przedłużyć ich życie i sprawić, aby nadal były czymś wygodnym i przydatnym i znaleźli sposób na ich ponowne wykorzystanie. Projekt tych mebli pokazuje ich sposób myślenia i długoterminowe zaangażowanie w ochronę środowiska i potrzeby lokalnej społeczności.

 
Autorami mebli jest Agencja Imp-Act i studio kreatywne Woood , które stawiają na wygodny, nowoczesny i czysty design, oferujący różnorodne funkcje, naturalnie i swobodnie wpisujący się w miejskie i parkowe otoczenie Sofii.

Projekt mebli inspirowany jest zarówno najczęściej odwiedzanymi i nowoczesnymi przestrzeniami miejskimi w Europie, jak i czymś bliskim Sofijczykom, związanym z naturą miasta. Nawiązuje do ogromnych kamieni morenowych znajdujących się na górującej nad miastem Witoszy.

 
Projekt został omówiony z ekspertami w dziedzinie środowiska miejskiego i urbanistyki oraz wykładowcami z Narodowej Akademii Sztuki. Na każdym meblu umieszczona jest tabliczka informacyjna z kodem QR, która prowadzi do filmu z informacjami o procesie tworzenia i zielonym przesłaniu projektu.
 
W wyborze najodpowiedniejszego miejsca na nowe meble były zaangażowane instytucje i lokalna społeczność. Wybrano lokalizację za biblioteką, ponieważ od lat nie było tam miejsc do siedzenia.
 
„Przeprowadziliśmy tę kampanię pod hasłem „Dla nowoczesnego miasta takiego jak ludzie”, ponieważ chcemy dawać dobry przykład ponownego wykorzystania zasobów odpadowych i tworzenia nowoczesnych przestrzeni miejskich w dialogu z ich użytkownikami. Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy poparli pomysł i wsparli nas w tym przedsięwzięciu” – dodają inicjatorzy projektu.
 
Meble zostały zaprezentowane podczas specjalnego wydarzenia z udziałem wszystkich partnerów i gości parku. Zgodnie z przesłaniem kampanii dotyczącym ponownego wykorzystania i recyklingu, w tym dniu odwiedzający mogli przynieść swoją starą książkę i wymienić ją na inną w tymczasowej bibliotece w parku.

Aby było ładniej

Inicjatywa „Miasto jak ludzie” to jeden z dużych projektów związanych z odpowiedzialnością społeczną. Projekt wystartował w 2021 roku. Wówczas przekształcono centralne, ale niezbyt zachęcające przejście podziemne przy bulwarze Bułgaria w Sofii w piękne miejsce dla sztuki ulicznej z przesłaniem dla przechodniów.
 
W kolejnym roku zostało odnowione opuszczone boisko do koszykówki z efektownym graffiti autorstwa artysty GLOW, a w 2023 w centrum Warny powstało atrakcyjne i edukacyjne miejsce, które uczy najmłodszych uczestników ruchu drogowego zasad bezpiecznego poruszania się.
 
Kolejna inicjatywa, która cieszy, bo małymi kroczkami wspólnie możemy osiągnąć tak wiele!



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz