Nie . . . bez winietki

Od 2020 roku obowiązują w Bułgarii winietki elektroniczne. Winiety obowiązują praktycznie na prawie wszystkich drogach, za wyjątkiem dróg wiejskich i w obrębie miasta.

Dlatego warto się w nie zaopatrzyć wygodnie przez internet jeszcze w domu lub zaraz na granicy. Zakupu na miejscu dokonuje się w specjalnych automatach (podobnych do bankomatów). Punktów jest dużo, na stacjach benzynowych, w galeriach.

Jazda samochodem bez ważnej winiety jest od tego roku praktycznie niemożliwa.

Na drogach, w różnych miejscach, zainstalowane są specjalne rampy, które rejestrują numery rejestracyjne samochodów, a automaty sprawdzają czy pojazd ma ważną opłatę za przejazd. Informacje o naruszeniu są przekazywane natychmiastowo do najbliższych lotnych patroli interwencyjnych, które dokonują zatrzymania. Są również specjalne patrole drogowe. Praktyka pokazuje, że nawet przy olbrzymim szczęściu, do 2 godzin jazdy, każdy samochód bez ważnej winiety będzie zatrzymany.

Winietę elektroniczną można kupić maksymalnie 30 dni przed datą rozpoczęcia ważności.
Winietka weekendowa obowiązuje od wskazanego piątku godz. 12.00 do niedzieli godz.23.59. Winietka roczna jest ważna 1 rok od wybranej dowolnej daty rozpoczęcia.

Jak kształtują się ceny e-winietek?
  • samochody do 3,5 tony: weekendowa - 10 BGN, tygodniowa - 15 BGN, miesięczna - 30 BGN, kwartalna - 54 BGN, roczna - 97 BGN
  • dla przyczep i przyczep kempingowych do samochodów osobowych(o łącznej masie powyżej 3,5 tony): opłaty są takie same jak dla samochodów osobowych do 3,5 tony,
  • dla autobusów (pojazdy przeznaczone do przewozu osób z więcej niż 8 miejscami siedzącymi innymi niż miejsce kierowcy) i ciężarówek do 12 ton(pojazdy drogowe do transportu towarów z 2 osiami i/lub o maksymalnej dopuszczalnej masie mniejszej niż 12 ton) w zależności od emisji spalin: Euro 0, I, II: jednodniowa - 23 BGN, tygodniowa - 53 BGN, miesięczna - 105 BGN, Euro III, IV, V, EEV i wyższe: jednodniowa - 23 BGN, tygodniowa - 40 BGN, miesięczna - 80 BGN.
1 BGN (bułgarski lew) = ok. 2,3 zł 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz