Obrazek bułgarskiego chłopca poleci w Kosmos

Najpierw wysłano w Kosmos wyjątkowy głos Walii Bałkańskiej, a teraz poleci tam dzieło 12-letniego bułgarskiego chłopca. Nikola Kacarski z Plewen znalazł się w gronie laureatów konkursu sztuk pięknych Europejskiego Stowarzyszenia Kosmicznego. Tegoroczne hasło konkursu brzmiało „Ulubiony zakątek na planecie Ziemia”.

Ulubiony zakątek na planecie Ziemia

Siódmoklasista jest już laureatem prestiżowych nagród bułgarskich i międzynarodowych konkursów rysunkowych. Jego ostatnie zwycięstwo jest jednak najsłodsze, ponieważ nagroda jest niezwykła. Nikola nie tylko znalazł się w gronie 14 laureatów Europejskiego Stowarzyszenia Kosmicznego z całego świata, ale jego praca, co też jest niezwykłe, będzie prezentowana nie w galerii, a w dalekim Kosmosie.
 
Tak naprawdę to nie jest obrazek, a sztuka użytkowa, pejzaż z owcami, słonecznikami, w ciepłych kolorach, przedstawiony za pomocą starej technologii - układanej warstwowo wełny.
 
Najlepsze prace, w tym panel Nikoli, nie dotrą bezpośrednio do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dla której są przeznaczone, ale zostaną tam wysłane drogą elektroniczną.
 
Duński astronauta Andreas Morgensen, który przebywa aktualnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wydrukuje i podpisze prace oraz zrobi sobie z nią selfie podczas swojego pobytu w Kosmosie.

O autorze

Według corocznego rankingu szkoły artystycznej w Bangladeszu Nikola znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej uzdolnionych dzieci na świecie. Jego siostra bliźniaczka Marina wygrywa z kolei konkursy fotograficzne.
 
Najbardziej dumna z osiągnięć jest ich mama, która wychowuje je samotnie. Niestety rodzina nie może póki co liczyć na pomoc państwa w stymulowaniu talentów, gdyż zarządzenie dotyczy uczniów klas 8-12.
 
Nikola pisze także wiersze. Jak każdy mały czarodziej wierzy, że pędzel i słowa uczynią świat lepszym miejscem. Dlatego nie lubi koloru czarnego.
 
„Marzę, aby dzieci dorastały na ziemi bez kłótni, wojen i aby każdy miał mamę i tatę oraz chleb powszedni. Amen” – mówi chłopiec.
 
Podczas gdy dzieci czekają na sesję zdjęciową z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z rysunkiem Nikoli w Kosmosie, dowiadują się, że zostały wyróżnione w kolejnych konkursach.
 
Bardzo chcielibyśmy, aby spełniło się marzenie Nikoli, bo to cudowne marzenie!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz