Osiągnięto porozumienie.

Bułgaria z nowym rządem

6 czerwca 2023

Wczoraj, 6 czerwca, Zgromadzenie Narodowe przegłosowało nowy rząd Bułgarii. Stało się to dwa miesiące po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 2 kwietnia br.
 
Rząd utworzyła koalicja partyjna Kontynuujemy Zmianę i Demokratyczna Bułgaria, które zajęły drugie miejsce w kwietniowych wyborach parlamentarnych, przy wsparciu koalicji GERB i SDS, które zajęły pierwsze miejsce w tychże wyborach.
 
Przez ostatnie prawie dwa lata koalicje te były dla siebie zaciekłymi przeciwnikami politycznymi. Teraz, w imię przywrócenia stabilności w kraju, zjednoczyli się wokół rzadko spotykanej formy rządu.
 
Tylko jeden minister (Maria Gabriel) został nominowany przez GERB i SDS, a wszyscy pozostali ministrowie zostali nominowani przez koalicję Kontynuujemy Zmianę i Demokratyczna Bułgaria.

Rotacje

Przez pierwsze 9 miesięcy premierem będzie Nikołaj Denkow z koalicji Kontynuujemy Zmianę i Demokratyczna Bułgaria, a wicepremierem Maria Gabriel z koalicji GERB i SDS.
 
Po tym okresie nastąpi rotacja. Maria Gabriel obejmie stanowisko premiera, a Nikołaj Denkow zostanie wicepremierem.
 
Bułgarzy oczekują, że w ten sposób kraj wyjdzie z ostrego kryzysu politycznego, który trwa już od prawie trzech lat.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz