Pierwsze różowe flamingi wykluły się w Bułgarii

W Bułgarii po raz pierwszy wykluły się pisklęta różowego flaminga.

Jezioro Atanasowskie

Po raz pierwszy w Bułgarii na Jeziorze Atanasowskim niedaleko Burgas wykluły się małe różowe flamingi. Są co najmniej trzy pociechy i zostały zaobserwowane 16 czerwca przez ekipę BDZP (Bułgarskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), gdy miały około tygodnia.
 
Kolonia lęgowa samego gatunku liczyła wówczas około 45 par. Po raz pierwszy taka kolonia powstała w Bułgarii w lipcu ubiegłego roku, jednak ze względu na późne utworzenie kolonii ptaki nie były w stanie wychować potomstwa.

Różowe flamingi

Zwykle młode wykluwają się w maju, aby mogły w ciągu trzech–czterech miesięcy wzmocnić się i podjąć lot, gdy nadejdą trudne miesiące.
Flamingi są niezwykle wrażliwe na obecność człowieka, zwłaszcza w okresie lęgowym, dlatego eksperci mogą prowadzić obserwację młodych jedynie z dużej odległości.

Gniazdo ich składa się z mułu, błota i małych muszelek o wysokości do około 60 cm i średnicy około 50 cm. Jest wystarczająco wysokie, aby znajdować się nad wodą. Samica składa 1-2 jaja, które para wysiaduje przez około miesiąc.

 
Rodzice karmią nowo wyklute młode specjalną zawiesiną wydzielaną przez gruczoły w ich przewodzie pokarmowym. Pokarm ten jest bardzo pożywny i niezwykle ważny w okresie zanim małym uformuje się dziób i będą mogły same filtrować za jego pomocą pokarm.

Bezpieczne miejsce

Wyklucie się małych flamingów w Bułgarii jest oznaką, że jezioro Atanasowskie zapewnia wszystkie niezbędne warunki do reprodukcji gatunku i ptaki czuję się tutaj bezpiecznie.
 
Flamingi gniazdują tylko w miejscach bezpiecznych, wolnych od drapieżników, gdzie nic ich nie niepokoi. Duże grupy flamingów zamieszkują jezioro Atanasowskie od co najmniej ośmiu lat, ale dopiero teraz uznały, że są tutaj wystarczająco bezpieczne warunki, nie ma drapieżników ani wpływu człowieka.
 
Aby zminimalizować ryzyko niepokojenia ptaków, informację o pisklętach przekazano dopiero 13 sierpnia, z okazji obchodów 44. rocznicy ogłoszenia Jeziora Atanasowskiego rezerwatem.

Wydarzenie jest również częścią projektu LIFE „Laguna Życia” https://lagoon.biodiversity.bg/en/, którego celem jest zapewnienie całkowitego przywrócenia procesów ekologicznych wspierających różnorodność biologiczną jeziora Atanasowskiego, a także stworzenia samowystarczalnego mechanizmu finansowego dla długoterminowej ochrony środowiska.

Projekt realizowany jest przez Bułgarską Fundację Bioróżnorodności we współpracy z BDZP, Czarnomorskie Żupy Solne AD i stowarzyszeniem „Razem 2011”.

 
fot. Dragomir Georgiew
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
 
 
 
 
 
 
 



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz