Spotkanie w Wiedniu w sprawie szczepionek

Wczoraj w Wiedniu odbyło się spotkanie premierów Austrii - Sebastiana Kurza, Bułgarii - Bojko Borisowa, Czech - Andreja Babisa, Łotwy - Arthursa Krisjanisa Karinsa, Słowenii - Janeza Jansy i Chorwacji - Andreja Plenkovica.

Spotkanie poprzedziło wysłanie w sobotę listu protestacyjnego do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w związku z niesprawiedliwą dystrybucją szczepionek na covid w krajach Unii Europejskiej. Sześciu premierów dąży do sprawiedliwego, procentowego podziału szczepionek na mieszkańca.

Sebastian Kurz powiedział: „Świadomie chcieliśmy rozpocząć szczepienia we wszystkich krajach UE w tym samym czasie, aby pokazać, że możemy razem stawić czoła pandemii. Z moimi kolegami rozmawialiśmy o tym, że leki muszą być rozprowadzane proporcjonalnie. Porozumieliśmy się, że każdy kraj otrzyma potrzebną mu ilość w tym samym czasie. Ale sytuacja teraz wygląda inaczej z powodu opóźnień w dostawach od producentów ”.

Bojko Borisow dodał: „Na posiedzeniu Rady Europejskiej 21 maja głosowaliśmy za proporcjonalną dystrybucją szczepionek na mieszkańca. Następnie przedstawiono nam kilka szczepionek, które są jednakowo dobre. Negocjacje w sprawie dostaw prowadzi Komisja Europejska, jakość szczepionek jest gwarantowana przez Europejską Agencję Leków i odpowiednio zakupiliśmy i zakontraktowaliśmy kilka milionów szczepionek z każdego rodzaju. Ale firmy produkcyjne nie tylko nie realizują kontraktów dotyczących ilości całkowitych, ale naruszają proporcjonalny podział, który ustaliliśmy jako Rada. Mówią, że był jakiś komitet, który podejmował ważniejsze decyzje niż Rada Europejska. Nie potrafię zrozumieć, jak może być zmieniona decyzja Rady, jeśli sami jej nie zmieniliśmy”


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz