Kukerlandia - kiedy festiwal to życie

Międzynarodowy Festiwal Maskaradowy Kukerlandia to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Bułgarii. Jest drugim co do wielkości w kraju i jedynym bułgarskim festiwalem maskarad, który odbywa się co roku nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Symbol Jamboł

Pierwszy festiwal miał miejsce 12 lutego 2000 roku jako Festiwal Wina i w krótkim czasie przekształcił się w festiwal z międzynarodowym udziałem. Kukerlandia stała się symbolem Jamboł jako miasta festiwalowego. Gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników z całej Bułgarii, a także gości zagranicznych, którzy przybywają tu licznie, by uczestniczyć w barwnym, pięknym i głośnym widowisku.

Zagraniczni goście

Kukerlandia to festiwal, który oferuje największą różnorodność tradycji maskarady z całej Bułgarii, a jednocześnie jest sceną prezentacji zespołów folklorystycznych i karnawałowych z różnych regionów Europy i świata.
 
Na przestrzeni lat uczestniczyły w nich grupy z Macedonii, Rumunii, Grecji, Turcji, Rosji, Ukrainy, Portugalii, Chin, Korei, Indonezji. Międzynarodowa impreza podbija miasto, łącząc w barwny sposób tysiącletnie tradycje i zwyczaje, dźwięki, światło i kolory.

Kraina Kukerów

Tradycje kukerskie w rejonie Jamboł są bardzo silne, różnorodne i mają tysiącletnią historię. Wywodzą się bezpośrednio z Misteriów Dionizyjskich. Region ten jest znany jako Kraina Kukerów.
 
Kukerlandia odzwierciedla zarówno dawne tradycje kukerskie tego regionu, które wciąż są żywe, jak i pogodny nastrój, który wypełnia każdego, kto stał się częścią świętowania. Stąd motto festiwalu: „Kiedy festiwal to życie”.

Kiedy?

Festiwal odbywa się każdego roku pod koniec lutego lub w pierwszych dniach marca, między Mesni a Sirni Zagowezni, w okresie przejściowym między zimą, a wiosną w bułgarskim kalendarzu rytualnym. Niezmiennie wiąże się z końcem zimy, zwyczajami wypędzania sił zła, witania wiosny i budzenia ziemi.
 
Odtwarza zwyczaje i tradycje związane z oraniem i siewem, narodzinami, a wszystkie odprawiane obrzędy mają na celu zapewnić zdrowie, pomyślność i płodność.

Dzwonki i dzwoneczki

Przez kilka dni o tej porze roku miasto rozbrzmiewa dziesiątkami tysięcy czanów, chłopek i dzwoneczków grup maskaradowych z całego kraju i z zagranicy – kukerów, surwakarów, dżamałarów, dżołomarów, babugerów, starców, niedźwiedzi, derwiszy i wielu innych.

Przerażające gigantyczne maski

Kulminacyjnym punktem festiwalu jest dwudniowa parada konkursowa zamaskowanych uczestników. Charakterystyczną cechą jambolskiego festiwalu są gigantyczne kukerskie maski, przerażające 3-metrowe konstrukcje, które nadają obchodom niepowtarzalny koloryt.
 
Konkurs budzi zainteresowanie badawcze etnografów, antropologów i historyków, którzy zgodnie oceniają oryginalność odtworzonej tradycji.

Kukergrad

Festiwal ma miejsce w Parku Miejskim, który na czas jego trwania jest przekształcony w Kukergrad. Czterodniowa impreza wypełniona jest licznymi koncertami, wystawami, konkursami, plenerami, paradami, grillami i degustacją.
 
Przyjedź do Jamboł 23-26 lutego 2023r. i weź udział w niezwykłym wydarzeniu!
 
fot. Kukerlandia, Jambol