Czy przepłynie Morze Czarne

Teodor Cwetkow to młody, zaledwie 27- letni człowiek, który osiągnął już rzeczy, o których wielu z nas nie odważyłoby się nawet marzyć.
 
Pochodzi z położonego nad Dunajem, na granicy z Rumunią, miasta Ruse. Jest nie tylko ambitny, ale ma przede wszystkim dobre serce i bezinteresownie wspiera tych, którzy tego potrzebują.

Dla niepełnosprawnych dzieci

W 2017 r. przystąpił do Fundacji Iliana Rusewa – Skuri „Aleksander Rusew”, która pomaga w rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych i buduje dla nich ośrodek rehabilitacyjny.
 
Od tego czasu zaczął wykorzystywać swoją pływacką pasję, aby pomagać innym.
 
Przepłynął 200 metrów w ekstremalnie niskich temperaturach, aby zebrać fundusze dla chorej dziewczynki.

Rekord Guinnessa

Rok później zasłynął przepływając z jedną ręką (prawa ręka była przywiązana do tułowia) 10 km w jeziorze Lipnik, aby zebrać fundusze dla Fundacji Aleksander Rusew. Dzięki temu osiągnięciu Teodor wpisał się jednocześnie do Księgi Rekordów Guinnessa.
 
Na swoim koncie ma również pokonanie na basenie dystansu 50 km ze związanymi nogami, w ramach akcji charytatywnej dla Fundacji Aleksander Rusew.

Wspierając walkę z rakiem piersi

W ciągu 1 miesiąca, ambitny młody Bułgar, przepłynął również wszystkie 32 bułgarskie jeziora, które są zatwierdzone przez Ministerstwo Środowiska i Wody w Bułgarii, wspierając Fundację „Nana Gładuisz – Jedna z 8”, która pomaga kobietom, u których zdiagnozowano raka piersi.

Lodowe pływanie

W 2019 roku Teodor zdobył złoty medal na międzynarodowych zawodach w lodowym pływaniu w Czechach (pływanie w lodowatej wodzie), a rok później zdobył dwa brązowe medale na Zimowych Mistrzostwach Świata w pływaniu w Słowenii.

W duecie

W wielu inicjatywach wspiera go jego brat bliźniak – Walentyn. W kwietniu 2020 r. razem w ciągu 24 godzin pokonali na ergometrze rowerowym 753 km.
 
We wrześniu tego samego roku bracia wspierali inicjatywę UNICEF - Bułgaria "Edukacja dla każdego dziecka". Teodor przepłynął, a Walentyn przebiegł wówczas dystans 280 km.

Inne osiągnięcia i inicjatywy

W zeszłym roku Teodor zajął II miejsce w ultramaratonie „Samara Luka” po pięciu wyczerpujących dniach pływania.
 
Już pięciokrotnie ten ambitny młody człowiek uczestniczył w uroczystościach Dnia Jordana, przestrzegając tradycji rzucał się w zimne wody Dunaju i wychodził zwycięsko, pierwszy dopływając do krzyża i wyciągając go. Kiedyś dokonał tego również w Macedonii Północnej.
 
Teodor jest również wolontariuszem w Bułgarskim Czerwonym Krzyżu i Erasmus Student Network, który wspiera zagranicznych studentów.

Przygotowania do przepłynięcia Morza Czarnego

Obecnie przygotowuje się do nowego wyzwania. Pod koniec tego roku pragnie zrobić coś, czego nikt wcześniej na świecie nie dokonał, a mianowicie przepłynąć Morze Czarne.
 
Chce pokonać odległość 1175 km. - od miasta Kobuleti w Gruzji do Burgas w Bułgarii.
 
Głównym celem tego odważnego przedsięwzięcia jest pobranie próbek mikroplastiku z wody morskiej celem walki z globalną zmianą klimatu.

Aby tego dokonać Teodor trenuje po kilka godzin dziennie. Czeka go bowiem przez 2 miesiące na przemian 6 godzin pływania z 6 godzinami odpoczynku.

Największe marzenie

Jego najśmielszym marzeniem jest dołączyć do maratonu Ocean 7 i zostać pierwszym Bułgarem, który przepłynie 7 cieśnin na niebezpiecznych otwartych wodach oceanu.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz