Wielcy Bułgarzy, którzy zmienili świat

Dzisiaj chyba trochę Cię zaskoczymy, a może nawet bardziej niż trochę. Poznaj 12 Bułgarów, którzy zmienili świat!

John Vincent Atanasoff

Czy wiesz, że pierwszy komputer cyfrowy na świecie został opracowany przez Bułgara Johna Vincenta Atanasoffa, obywatela amerykańskiego bułgarskiego pochodzenia?

Asen Jordanow

Czy wiesz, że jedną z osób, która przyczyniła się najbardziej do rozwoju lotnictwa na świecie jest bułgarski wynalazca, inżynier i lotnik Asen Jordanow? Oprócz wielu patentów na konstrukcję samolotu, Jordanow jest twórcą również poduszki powietrznej bezpieczeństwa i automatycznej sekretarki. Jego wynalazki wyprzedzały epokę. Jest uważany za twórcę inżynierii lotniczej w Bułgarii, a także współtwórcę rozwoju lotnictwa w Stanach Zjednoczonych. Więcej.

Raduł Miłkowa i Prodan Tarakcziew

Czy wiesz, że pierwsza bomba zrzucona z powietrza w historii wojskowości została opracowana przez bułgarskie siły powietrzne podczas pierwszej wojny bałkańskiej i zrzucona na Edirne 16 października 1912 r. przez por. Raduł Miłkowa i por. Prodana Tarakcziewa?

Rajna Kasabowa

Czy wiesz, że pierwszą kobietą, która wzięła udział w locie wojskowym była Bułgarka Rajna Kasabowa? W wieku 15 lat, podczas pierwszej wojny bałkańskiej w 1912 roku, wstąpiła do bułgarskich sił powietrznych i latała nad Edirne (30.10.1912r), by rozrzucać ulotki propagandowe w języku tureckim.

Peter Petrow

Czy wiesz, że wynalazcą pierwszego na świecie zegarka elektronicznego, pierwszego na świecie bezprzewodowego monitora pracy serca i pierwszego na świecie komputerowego systemu pomiaru zanieczyszczeń był Bułgar Peter Petrow?
Ten genialny bułgarski inżynier i wynalazca urodził się w Bułgarii, a po II wojnie światowej mieszkał w USA, gdzie zrobił m.in. olbrzymią karierę w NASA, pracował przy programach Apollo i Saturn itd. Peter Petrow jest uważany za jednego z najbardziej produktywnych wynalazców drugiej połowy XX wieku.

Iwan Stefanow Noczew

Czy wiesz kto przyczynił się do wylądowania na księżycu? Bułgarski inżynier lotniczy Iwan Stefanow Noczew (John Stefanov Nochev) był czołowym projektantem silników modułu Eagle (misja Apollo 11), z którym amerykańscy astronauci Neil Armstrong i Edwin Aldrin wylądowali na Księżycu.

Georgi Nadżakow

Czy wiesz, że dzięki bułgarskiemu odkryciu mamy kserokopiarki? Bułgarski fizyk Georgi Nadżakow odkrył stan fotoelektryczny substancji, odkrył fotoelektrety, które leżą u podstaw techniki kserokopiarki. Praktyczne zastosowanie odkrycia doprowadziło kilka lat później do wynalezienia kserokopiarki przez Chestera Carlsona.

Rumen Antonow

Czy będziesz bardzo zdziwiony gdy się dowiesz, że firmy produkujące samochody, takie jak Toyota, Honda, Renault i wiele innych, używają automatycznych skrzyń biegów opartych na wynalazkach Bułgara ? Naszym kolejnym genialnym bułgarskim wynalazcą jest inż. Rumen Antonow. To on wynalazł automatyczną skrzynię biegów, przekładnię CVT i 4-suwowy silnik bezzaworowy. Czy to nie niesamowite!?

Dimityr Paskow

Czy wiesz kto wynalazł lek Nivalin na choroby neurologiczne i powstrzymał w 1956 roku epidemię polio? To zasługa bułgarskiego profesora dr Dimitra Paskowa. Kiedy w latach pięćdziesiątych wybucha światowa pandemia polio, umierają tysiące dzieci, a setki pozostają niepełnosprawne do końca życia, w tym w Bułgarii. Wtedy pojawił się magiczny lek Nivalin, odkryty przez dr Paskowa, z wyciągu z przebiśniegu bagiennego, który powstrzymał epidemię i uratował tysiące istnień ludzkich. Lek stosuje się m.in. przy mózgowym porażeniu dziecięcym, chorobach neurologicznych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz demencji.

Iwan Mitew

Czy wiesz, że Bułgarzy mieli też swój ważny udział w rozwoju kardiologii? Szósty ton serca, odkrył profesor dr Iwan Mitew. To niezwykle ważne odkrycie pomogło w rozwoju kardiologii.

Milen Nikołow

Czy wiesz, że to dzięki bułgarskiemu odkryciu możesz korzystać ze swojej komórki również w metrze, w tunelu? W 2008 roku uczeń Liceum Matematycznego w Warnie, Milen Nikołow, rozwiązał problem milionów ludzi na całym świecie, którzy nie mogli korzystać z urządzeń mobilnych i laptopów w metrze (sygnał GSM w obszarach bez zasięgu). Według naukowców ten rewolucyjny wynalazek jest równoznaczny z odkryciem radia.

Stamen Grigorow

No i na koniec coś co już z pewnością wiesz… Dzięki odkryciu wybitnego bułgarskiego lekarza i mikrobiologa Stamena Grigorowa mamy nasze bułgarskie kwaśne mleko był bułgarski jogurt naturalny. To on odkrył bakterie Lactobacillus bulgaricus, które są prawdziwą przyczyną istnienia bułgarskiego kwaśnego mleka. Ale czy wiesz, że ten, kto pierwszy odkrył bakterie odpowiedzialne za powstanie jogurtu naturalnego, jest też twórcą szczepionki przeciwgruźliczej?
 
Jeżeli chcesz sobie przypomnieć inne ciekawostki o Bułgarii, czytaj..Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz