Atrakcje okolic Wełczewa

Wełczewo - wieś o wielu nazwach i kilku klasztorach.

O wsi

Wełczewo (Velchevo) to malownicza wieś u podnóża gór Starej Płaniny, położona zaledwie 15 km na południe od dawnej stolicy Bułgarii, Wielkiego Tyrnowa, która przyciąga turystów przez cały rok swoimi lokalnymi atrakcjami.
 
Powstała na początku XVIII wieku, po wielkim pożarze w sąsiedniej wsi Kisełczewo (Kiselchevo), gdy ludzie straciwszy domy, zaczęli osiedlać się tutaj, obok posiadłości bogatego Turka - Fedy Beja i na jego cześć nazwano wieś Feda Bej.
 
Nazwa ta przetrwała prawie dwa stulecia, aż do 1893 roku, kiedy na zaproszenie opata pobliskiego klasztoru Kapinowo przybył tu bułgarski książę Ferdynand z żoną. Wizyta na wysokim szczeblu stała się okazją do zmiany nazwy wioski na Mariino, od imienia żony księcia - Marii Luizy.
 
Gdy Bułgaria została ogłoszona republiką, nazwę wsi zmieniono na Wełczewo, na cześć bułgarskiego rewolucjonisty Wełczo Atanasowa-Dżamdżijaty - jednego z głównych organizatorów próby powstania w 1835 roku. o wyzwolenie Bułgarii spod niewoli tureckiej.
 
Cisza, spokój i szybki dostęp do różnych atrakcji turystycznych to jedne z największych zalet okolic Wełczewa.

Płakowski Monastyr

Ok. 2 km od wsi znajduje się Klasztor Płakowski Św. Proroka Eliasza (GPS 42.97689, 25.72739), zbudowany za panowania cara Iwana Asena II. Ten zabytkowy klasztor to wspaniałe miejsce, które warto odwiedzić, aby wzbogacić się duchowo i cieszyć się spokojem i pięknem otaczającej przyrody.

Kapinowski Monastyr

Dalej znajduje się Kapinowski Klasztor Św. Mikołaja Cudotwórcy (GPS 42.97894, 25.74586). W 1835 roku opat klasztoru zlecił mistrzom z Drianowa - Penczo i Raczo, odrestaurowanie klasztoru w takim kształcie, w jakim można go oglądać i dziś.

Wtedy też rozpoczęto budowę cerkwi - długiej, jednonawowej, kamiennej budowli bez kopuły, w której znajduje się piękny ikonostas rzeźbiony w drewnie, z ikonami namalowanymi w latach 1811–1820 przez ikonopisarzy z Triawny.

Na wschodniej ścianie cerkwi znajduje się fresk z 1845 roku Sąd Ostateczny. Część mieszkalna klasztoru jest piętrowa.

Imponujące są malowidła ścienne nad wejściem do klasztoru od strony rzeki.

Kapinowski Wodospad

Nieco dalej na południe, nad rzeką Vesselina, znajduje się piękny Kapinowski Wodospad (GPS 42.97662, 25.74743), uznany za pomnik przyrody. Ma on 7 metrów wysokości, a woda spada do małego jeziora o głębokości około 7 metrów i średnicy 10 metrów.

Znajduje się tu naturalna plaża, z której korzystają zarówno mieszkańcy okolicznych wiosek, jak i liczni turyści z regionu i całej Bułgarii.

 
W pobliżu znajduje się pole kempingowe z bungalowami i przyczepami kempingowymi, a także miejscami na własne namioty i przyczepy kempingowe.

Piękna okolica

Około 3 km na północ od Kapinowskiego Monastyru, w pobliżu wsi Kapinovo, znajduje się kolejny wodospad o tej samej nazwie (GPS 43.00881, 25.75517). Obok znajduje się małe jezioro i ładna tawerna.
 
Rejon jest idealny na spacery, do wędkowania, pływania, uprawiania sportów górskich i przyjemnego pikniku na łonie natury. Turyści mogą zatrzymać się we wsi Wełczewo w kilku domach gościnnych, a także w klasztorach Św. Eliasza i Św. Mikołaja (Nikola), w których również znajdują się pokoje dla gości.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz