Dobrudżańska Troja

Jakie miejsce w Bułgarii nazywa się Dobrudżańską Troją? Gdzie być może znajduje się archeologiczna stolica Bułgarii, a nawet Europy?

Durankułak

To Rezerwat Archeologiczny Durankułak - najbardziej wysunięta na północny wschód osada w Bułgarii, ostatnia wioska na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego przed północną granicą, zaledwie 6 km od granicy z Rumunią.
 
To właśnie tutaj, na początku lub na końcu dzisiejszej Bułgarii, gdzie złota Dobrudża spotyka się z Morzem Czarnym, odkryto tak wiele ważnych znalezisk, że można śmiało powiedzieć, że w tym miejscu zaczęło się to, co dzisiaj nazywamy cywilizacją europejską.

Wykopaliska

Wykopaliska rozpoczęto w 1974 roku, a te doprowadziły do odkrycie kilku niezwykłych rzeczy – odkryto najstarszą architekturę kamienną w Europie, być może największą prehistoryczną nekropolię w Europie i na świecie z 1204 grobami, bogatym inwentarzem, niezwykłą obfitością naczyń, złota i innych ozdób, świątynię Bogini Matka Cybele i co najistotniejsze 11 warstw kulturowych, jedna na drugiej.

7500 lat historii

Okazuje się, że tzw. Duża Wyspa i brzegi jeziora Durankułak były zamieszkane niemal nieprzerwanie od około 5500 roku p.n.e. aż do końca Pierwszego Królestwa Bułgarii, czyli innymi słowy – mamy tu 7500 lat historii. Innymi słowy mamy tu witrynę, gdzie możemy zobaczyć rozwój człowieka.
 
Naukowcy nazywają to miejsce także „strefą kontaktu zamieszkałego świata w czasach prehistorycznych” i rzeczywiście w Durankulaku znaleziono nawet muszle z Morza Śródziemnego gatunków spondylus i Dentalium, które według niektórych naukowców, oprócz ozdób, wykorzystywano także jako ekwiwalent pieniężny.
 
Odkryto tu także złote ozdoby, być może nawet nieco starsze niż kultura warneńska oraz glinianą figurę Bogini Matki z miedzianą bransoletą i piktogramem na piersi, która prawdopodobnie poprzedza nawet protopiśmienność naddunajską (pierwsze pismo usystematyzowane).
 
Pierwszym naukowcem, który zbadał te stanowiska, była wielka bułgarska archeolog – profesor Henrietta Todorova. Publikowała ona na temat Rezerwatu Archeologicznego Durankulak nie upiększone legendy, a poważne badania naukowe.

Skąd Troja?

W 2015 roku brytyjska gazeta Daily Mail nazwała Durankułak Dobrudżańską Troją, choć bułgarskie znaleziska w Dobrudży są starsze od tych z przypuszczalnej Troi o 2500 lat, ale jako hasło reklamowe brzmi to nieźle.
 
Jezioro Durankułak i Miasto nad Jeziorem, wraz z ogromnymi piaszczystymi pasami bułgarskiego północnego wybrzeża Morza Czarnego, to wspaniałe połączenie dwóch rzeczy, które najlepiej reprezentują Bułgarię na świecie – historii i przyrody.
 
fot. Veneta Nikolova



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz