Jezioro Durankułak i jego skarby
14 Kwiecień, 2023,
07:30
Warneński złoty skarb
Najstarszy na świecie złoty skarb odkryty dopiero w 1972 roku, ku zaskoczeniu wielu, nie został odnaleziony o czym pisał brytyjski naukowiec prof. Colin Renfrew z Southampton ani w Mezopotamii, ani Egipcie, najwcześniejszych opisanych cywilizacjach w historii ludzkości, a w północno-wschodniej Bułgarii, w pobliżu nowoczesnego, nadmorskiego miasta Warna, a jego wiek to ponad 6000 lat.
Odnalezione tutaj obrobione złoto okazało się co najmniej 1000 lat starsze niż cywilizacje Myken, Sumeru, Mezopotamii i Egiptu.
Skarb z Durankułak
Jednak zaledwie siedem lat później okazało się, że bułgarskie ziemie ukrywały przed światem jeszcze starsze przetworzone złoto - skarb z jeziora Durankułak, znajdującego się w najbardziej wysuniętej na północny wschód części Bułgarii, koło miejscowości Szabla i ok. 6 km od granicy bułgarsko-rumuńskiej.
Mimo iż pozostaje on w cieniu artefaktów z Nekropolii w Warnie, które są liczniejsze i bardziej okazałe, bo jest ich ponad 3000 sztuk, o łącznej wadze ponad 6 kg. i dużej różnorodności, okazuje się, że skarb z jeziora Durankułak jest najstarszym jak dotąd przetworzonym złotem i ma co najmniej 7000 lat!
Matematyka
Co ciekawe, oba prehistoryczne skarby zawierają liczby i matematyczne proporcje, jakby na dowód wizji proroków, że ziarno pierwszej wiedzy zostało zesłane „z góry” człowiekowi właśnie na dzisiejsze ziemie bułgarskie.
Dzięki temu know-how powstały później pierwsze na świecie domy, twierdze, wzniesiono najwspanialsze budowle starożytności – Siedem Cudów, z których jedynym zachowanym do dziś jest Piramida Cheopsa (Wielka Piramida) w Gizie, w Egipcie.
Europejska Troja
Historia światowej klasy odkrycia w jeziorze Durankułak zaczęła się w 1979 roku. Wtedy to na wyspie Durankułak, zwanej przez specjalistów „Europejską Troją”, odkryto największą prehistoryczną nekropolię na świecie.
Dzięki tradycji umieszczania w grobach kosztowności zmarłych, świat ujrzał unikatowe przedmioty obrzędowe, które wyraźnie wskazują, że prehistoryczni ludzie, którzy zamieszkiwali bułgarskie ziemie, wyprzedzali sobie współczesnych zamieszkujących inne części planety.
Pracujący wówczas w Durankułak archeolodzy Henrieta Todorowa i Todor Dimow natrafili na cenne znalezisko z 1204 przedmiotami, w tym w niektórych grobach ze środkowej i późnej epoki kamienia i miedzi naukowcy odnaleźli 142 ozdoby wykonane z 24-karatowego złota.
Wśród nich są również miedziane dzieła sztuki antycznej, a także muszle śródziemnomorskich mięczaków Dentalium i Spondylus, które są przekształcone w różną biżuterię. Wrażenie robią też złote koraliki wypolerowane niemal do perfekcji.
Zakodowane liczby
Ale najciekawsze jest to, że odkryty skarb sugeruje, że starożytni prawdopodobnie mieli pojęcie o liczbach.
Świadczą o tym symetrycznie powtarzające się paciorki, ilość kamieni dystansowych, ilość kamieni w naszyjniku, ilość użytych elementów w bransoletach, zachowane proporcje między kolorami oraz inne ciekawe „zbiegi okoliczności”.
Prawdopodobnie zakodowane w biżuterii liczby służyły także do liczenia produkcji rolnej, skór, cykli sadzenia i podlewania roślin, związane były z księżycowym kalendarzem rolniczym i etapami budowy domu (kamienie, belki) itp.
Ale czy ich twórcy znali już proporcję zwaną Złotym Podziałem (o wartości 1,618), wyrażającą matematycznie harmonię między częścią a całością, która znajduje się we wszystkim harmonijnym i pięknym, co nas otacza - od muszli ślimaka po twarz i ciało człowieka oraz strukturę kryształów, pozostaje tajemnicą.
Najstarsze złoto
Szczególnie interesująca jest złota spirala znaleziona w jednym z grobów, przypominająca ludzkie DNA. Zarówno ona, jak i inne dary grobowe pochodzą z połowy epoki eneolitu, a to oznacza, że spirala jest o około 200-250 lat starsza od znalezionego złota w nekropolii warneńskiej.
Najstarsza metalurgia
Naukowcy są zgodni, że najstarsza metalurgia w historii ludzkości powstała na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego, a bułgarskie złoto jest najstarszym przetworzonym złotem w prehistorycznym świecie.
Aby wyprodukować złotą sprężynkę, uważaną za spinkę do włosów, starożytni musieli mieć kamienny piec, w którym stopili bryłkę złota w temperaturze co najmniej 1063⁰ C, następnie odlali metal w postaci cienkich arkuszy, przecięli i zwinęli w spiralę.
Kto jednak wykonał te artefakty i dlaczego, nadal pozostaje tajemnicą. Przyjmuje się, że wykonali je mistrzowie będący przedstawicielami prehistorycznych kultur Hamandża i Warna.
Najstarsze kultury
Wiadomo, że ludzie mieszkający tam wówczas byli rolnikami, zajmowali się handlem zbożem i ubierali się w sukna. Znali i przetwarzali takie surowce jak kamień, krzemień, kość, róg, drewno, skóry zwierzęce, wełnę oraz łodygi i włókna niektórych roślin.
Mieszkali w pierwszych kamiennych domach w Europie kontynentalnej (51 wiek p.n.e), przy czym niektóre z nich o powierzchni około 170 m² uważa się, że były piętrowe i zakończone dwuspadowymi dachami.
Pierwsze pieniądze
Możliwe, że pierścionki ze złota lub miedzi były pierwszymi środkami pieniężnymi, a naszyjniki były pierwszym portfelem. Różne hipotezy w tym kierunku jeszcze nie nabrały rozpędu, ale na razie jedno jest pewne, że skarb Durankułak jest dziełem dobrze zorganizowanych społeczności, biegłej w metalurgii i obróbce metali, która znała wartość wymiany i pieniędzy.
Początki piśmiennictwa
Zdaniem naukowców ludność ta była doskonale zorganizowana, znacznie powyżej struktury plemienno - gminnej i znajdowała się na progu wczesnego państwa oraz stworzenia pisma.
Znaleziono tutaj m.in. ślady jednego z najwcześniejszych napisów na kobiecej figurce Bogini Matki ku czci bogini Kybele. Na jej piersi widnieje piktogram, który jest jednym z pierwszych znaków pisanych w historii ludzkości.
Co kryje Morze Czarne?
Eksperci uważają, że na dnie Morza Czarnego ukrytych jest więcej bezcennych artefaktów i stanowisk archeologicznych. Morze Czarne miało było kiedyś słodkowodnym jeziorem położonym około 60 m poniżej obecnego poziomu morza, ale 6000-8000 lat temu podczas kataklizmu słone wody z Morza Śródziemnego wdarły się przez Bosfor, podniosły poziom wody morskiej i zalały duże obszary wybrzeża, co doprowadziło do olbrzymich zmian na kontynencie. Mówi się, że wspomnienie tego potopu zostało potem wykorzystane i opisane w Biblii.
Jedno jest pewne, bułgarska cywilizacja jest jedną z najstarszych na świecie, ale z powodu zawirowań historii wiele śladów przeszłości i dokumentów zostało zniszczonych i ciągle odkrywamy nowe tajemnice.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne