Śladami hobbitów

W północnej Bułgarii, w okręgu Łowecz, w okolicach Łukowit można zobaczyć coś niezwykłego - domy hobbitów. Ten fenomen zadziwiający turystów znajduje się zaledwie ok. 11o km od Sofii. Malowniczo położone miasto na dwóch brzegach rzeki Złatna Panega, otoczone jest wieloma różnorodnymi formacjami skalnymi.

Adrian Jordanow - Aczo

To właśnie tutaj Andrian Jordanow, nazywany po prostu Aczo, włożył wiele wysiłku i pracy, a przede wszystkim fantazji i odmienił okolicę, budując te niesamowite domki w całości z naturalnych materiałów. Miłość do natury skłoniła go nie tylko do zaprojektowania i budowy domów, ale także do upiększenia całego terenu wokół miasta drewnianymi altankami, drogowskazami itp.

Złoty Park

Same domki są podzielone na dwie grupy. Jedna z nich znajduje się w Złotym Parku w mieście Łukowit, który jest jedną z największych atrakcji w mieście. Został tak nazwany ze względu na nazwę rzeki, wzdłuż której został zbudowany – Zlatna Panega.
 
Miejsce jest bardzo piękne i zbudowane w baśniowym stylu. Ciekawe budowle, ładne jeziorko, na którym dosłownie przysiadł mały domek, do którego można dotrzeć tylko łodzią i który sam może pływać, gdyż ma silnik.
 
W parku niemal na każdym kroku można spotkać fantazyjne rzeczy, bo autor tego wszystkiego, co tu zbudowano, jest naprawdę twórcą z ogromną wyobraźnią. Zobaczymy dwa grzyby - większy i mniejszy, które nie służą jednak tylko do dekoracji. Duży służy jako toaleta, a mniejszy to źródełko (czeszma), idealnie wkomponowane w otaczający krajobraz.
 
Jest dom z kamiennymi kwiatami, kamienny most oraz dom hobbita, który wygląda tak, jakby za chwilę miał z niego wyjść Bilbo Baggins, Frodo lub jakiś inny sympatyczny niziołek. Są też kaczki, zwierzęta, kwiaty, przeróżne rośliny i inne piękne rzeczy. Miejsce jest urocze i nadaje się idealnie na rodzinną wycieczkę w ciepłe dni.
 
Park jest ciągle budowany i za każdym razem zobaczysz więcej i więcej pięknych rzeczy, ale już teraz nie sposób nie docenić jego piękna, cudownych widoków i magii, jaką niesie ze sobą to miejsce.

Kamienne Domy

Druga grupa znajduje się w pobliżu wsi Karłukowo, w pobliżu jaskini Prohodna, znanej też jako Oczy Boga.
 
Urocze domy o specyficznej dla hobbitów architekturze i dachach porośniętych trawą zbudowane są w całości z kamienia i drewna. Podwórka są zadbane i pięknie zagospodarowane, a wzdłuż płotu porozrzucane są odwrócone naczynia ceramiczne. Domki dla ptaków o fantazyjnych kształtach zwisają ze ścian i drzew. Choć jest to własność prywatna, brama posiadłości jest otwarta i czeka na każdego ciekawskiego gościa. Możesz wejść do środka, a nawet usiąść na krześle i odpocząć. Nie jest pobierana za to żadna opłata.
 
Zwiedzanie domów zajmie Ci nie więcej niż 5-10 minut, ale naładuje Cię ogromną energią. Roztacza się stąd również spektakularny widok na fenomen skalny Prowyrtenika, kolejny naturalny punkt orientacyjny w okolicy, który w przeszłości miał pełnić funkcję starożytnego obserwatorium.
 
Andrian Jordanow – Aczo i jego żona Petja są odpowiedzialni za prawie wszystko, co zobaczysz na drodze między Łukowitem, a Karłukowem – znaki, kamienne i drewniane rzeźby, malowane tunele itd. Absolutnie wszystko robią ze środków własnych, nie szukają sławy, kieruje nimi wyłącznie szczera chęć czynienia dobra, a ich celem jest przekształcenie swojego rodzinnego miasta w cudowne miejsce, do którego ludzie chcą przyjeżdżać.
 
Jeśli jesteś fanem Władcy Pierścieni i Hobbita lub masz duszę dziecka to z pewnością docenisz to magiczne miejsce.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz