Kawarna - między Bałczykiem i Kaliakrą
01 Lipiec, 2022,
05:30
Kawarna położona jest na płaskowyżu wysoko nad morzem, prawie w połowie drogi między Bałczikiem, a przylądkiem Kaliakra. Posiada ładną, przestronną, sztuczną plażę, którą powstała dzięki falochronom.
Czirakman
W drodze z miasta na plażę, na wschodnim zboczu rozpościera się piękny widok na przylądek Czirakman, który opada niemal pionowo do morza.
W przeszłości przylądek wcinał się głęboko kilometrami w morze. Na jego cyplu w V wieku p.n.e. greccy koloniści założyli miasto Bizone. Już wtedy okolica była znana jako wielki spichlerz, a miejscowi kupcy handlowali zbożem.
Podczas silnego trzęsienia ziemi, w drugiej połowie I wieku, oderwała się przednia część przylądka, a wraz z nią starożytne miasto Bizone zatonęło w wodach Morza Czarnego.
Wieki później erozyjne działanie wody ukształtowało obecny, niedostępny wygląd przylądka Czirakman.
Od czasów rzymskich do dziś
W okresie rzymskim, miasto zostało odbudowane pod tą samą nazwą i szybko rozkwitło, a port ożył. Znane są pozostałości bazyliki z VI wieku.
W VII wieku miasto zostało podbite przez Słowian i Prabułgarów, którzy nadali mu nazwę Karwuna. W średniowieczu w XIII - XIV wieku, za panowania dobrudżańskich władców Balika i Dobroticy, Karwuna osiągnęła swój największy rozkwit.
Na początku XV wieku stała się znana jako Kawarna, chrześcijańska osada i port dla zboża. Z tego okresu zachowały się hammam (łaźnia), średniowieczna nekropolia, most, źródła (czeszmy), chrześcijańskie cerkwie oraz liczne inskrypcje.
Po wyzwoleniu miasto zostało włączone do Księstwa Bułgarii. Po wojnie bałkańskiej, w 1913 r. znalazło się pod okupacją rumuńską, która trwała do 1940 r, kiedy Kawarna wróciła w granice Carstwa Bułgarii.
Muzeum Miejskie
Z tysiącletnią historią miasta możemy zapoznać się w Muzeum Miejskim, które znajduje się obok odrestaurowanej starej łaźni tureckiej - Hammam. Jest tutaj model prehistorycznej osady jaskiniowej, a wśród eksponatów narzędzia, broń i artykuły gospodarstwa domowego, karabiny i pistolety z czasów wojen wyzwoleńczych, odzież, biżuteria, tkaniny domowe itp.
Do najciekawszych eksponatów należą polimetaliczna sztabka – służyła jako środek płatniczy przed wprowadzeniem monet, unikatowy pierścień zabójcy z XIV wieku ze schowkiem do przechowywania trucizny i srebrne monety ze skarbu cara Iwana Aleksandra (1331 - 1371).
"Katino meze"
Specjalnością kulinarną Kawarny jest danie „Katino meze” (wieprzowina z cebulą i grzybami), które powstało dzięki niezwykłym umiejętnościom kulinarnym ciotki Katii podczas wojny bałkańskiej, kiedy była kucharką miejscowego pułku piechoty.
Rock stolica Bułgarii
Dziś Kawarna jest najbardziej znana jako Rock Stolica Bułgarii. Każdego lata od 2004 do 2018 roku miasto organizowało słynny festiwal rockowy Kavarna Rock Fest, a na jej scenie występowały takie gwiazdy rocka jak Scorpions, Dream Theater, Tarja, Doro, Heaven and Hell, Motörhead, Manowar i wiele innych.
Kamienny Brzeg i July Morning
Z Kawarną nierozerwalnie związany jest Kamen Briag (Kamienny Brzeg) – pobliska wioska, popularna wśród turystów dzięki July Morning - wyjątkowemu zwyczajowi hipisowskiemu, który powstał w epoce socjalizmu jako symboliczny protest przeciwko reżimowi oraz jako celebracja wolnego ducha i muzyki rockowej i miał miejsce zawsze w pierwszy lipcowy poranek,
Zwyczaj ten jest celebrowany do dziś. Każdego roku tysiące ludzi z całego kraju gromadzi się na skałach, by powitać pierwszy lipcowy wschód słońca przy dźwiękach wiecznego hitu Uriah Heep „July Morning”, w wykonaniu solisty Uriah Heep, Johna Lawtona.
John Lawton
W tym roku po raz pierwszy od wielu lat nie mogliśmy go usłyszeć na żywo. Zmarł latem 2021 roku, a tej wiosny jego żona i dzieci rozsypały jego prochy w Kamiennym Brzegu, gdzie przez lata, co roku śpiewał swój wielki przebój July Morning, w miejscu, które kochał. John Lawton uważał Kawarnę za swój drugi dom. Może i dla Ciebie stanie się drugim domem?
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne