Wioska słońca – futurystyczna utopia w Staro Żelezare

Już po raz siódmy bułgarsko-polska rodzina artystów przygotowuje się do zorganizowania na przełomie lipca i sierpnia VII ulicznego festiwalu malarstwa graffiti „Wioska słońca – futurystyczna utopia” w miejscowości Staro Żelezare.

Miejscowość położona jest w okręgu Płowdiw, ok. 12 km od uzdrowiska Chisaria i zaledwie kilka kilometrów od mogiły starożytnych Traków (Czetinowa mogiła).

Organizatorami są artyści Wencislaw Pirjankow, na co dzień profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którego korzenie rodzinne wywodzą się ze Staro Żelezare i jego żona Katarzyna, którzy mieszkają na stałe w Polsce, ale od lat wracają do Bułgarii, by na białych ścianach i murach w Żelezare wyzwolić swoją i swoich kolegów - przyjaciół z całego świata fantazję.

Na tym etapie organizatorzy nie spieszą się z ujawnieniem szczegółów dotyczących siódmej edycji, nie są jeszcze znane nazwiska pozostałych uczestników. Wiadomo tylko, że nie będą wracać do starych prac, jak chociażby częściowo nieczytelny wizerunek pani Angeli Merkel na jednej z elewacji wiejskiej toalety.

"Wszystko to kwestia spontaniczności, możliwe, że zanim zaczniemy malować, pojawią się nowi, ekscytujący społeczeństwo ludzie, których uznamy za wartych "zapieczętowania" - skomentował Pirjankow i przypomniał, że zeszłego lata powstała kompozycja „Budowniczowie" - największe dotychczas graffiti.

Na nim, przedstawieni są politycy i rządzący w Bułgarii obecnie i dawniej, ci dobrzy i nie tylko, między innymi były premier Bojko Borisow z kielnią i cegłą w dłoniach, prezydent Rumen Radew z ogromną łopatą, marszałek Todor Żiwkow - który rządził Bułgarią 3 razy dłużej niż Edward Gierek w Polsce, proletariacki "przywódca" Georgi Dimitrov, Saxe-Coburg - spadkobierca cara Borysa III i były premier, prezydent Rosen Plewneliew, Jean Widenow - który doprowadził Bułgarię do katastrofy finansowej w 1997 r., Iwan Kostow - premier po Jean Widenovwie, prezydent Żelyo Żelew, były minister spraw zagranicznych Wiktor Walkow, car Borys III oraz prezydenci Georgi Parwanow i Petar Stoyanow. Podsumowanie lub wyjaśnienie można znaleźć w sloganie „We built this country on rok an rol!“

Na elewacjach w Staro Żelezare znajduje się już ponad 120 rysunków, kilkudziesięciu mistrzów sprayu, którzy brali udział w poprzednich 6 maxi i mini festiwalach. Niektóre obrazy zostały usunięte, zamienione lub wkomponowane w inny obraz, inne zostały powielone. Bojko Borisow pojawia się na co najmniej trzech różnych miejscach.

Na szczególną uwagę zasługują Indira Gandhi i Fidel Castro namalowani w pobliżu kościoła Najświętszej Marii Panny z 1850 roku, a na ławce naprzeciwko kościoła „wylądowali” miejscowi celebryci.

Można spotkać Johna Lennona i jego żonę Japonkę Yoko Ono, Charlie Chaplina, wirtuoza Louisa Armstronga, postacie z Gwiezdnych wojen Darth Wadera i Yodę, wielkich artystów Wasila Mihailowa, prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, Margaret Thatcher i prezydenta Jugosławii Josip Broz Tito.

Burmistrz Staro Żelezare Iliya Tonov jest gotowy na przyjęcie tegorocznych uczestników festiwalu i zapewnia, że jest wystarczająco dużo fasad, które mogą stać się dziełami sztuki.

Będziesz w pobliżu? Zobacz największą galerię pod chmurką i do tego z polskim akcentem. Kogo rozpoznałeś na filmie?


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz