Złatograd - białe miasto

Złatograd to najbardziej wysunięte na południe miasto w Bułgarii. Znajduje się w pobliżu granicy z Grecją.

W czasach socjalizmu był to silnie strzeżony obszar przygraniczny. Mogli tu przyjeżdżać tylko krewni miejscowych mieszkańców jeśli mieli specjalną przepustkę od milicji, ówczesnej policji.

W przeszłości miasteczko nazywało się Bełowidowo. Nazwę zawdzięczało olśniewająco białym domom. Domy są zachowane w stylu bułgarskiego odrodzenia.

Stare domy zostały odrestaurowane, a nowe budowane są z zachowaniem cech charakterystycznych dla epoki odrodzenia. Aby klimatyzatory nie szpeciły elewacji są schowane za drewnianymi kratkami.

Po przyjeździe do miasteczka od razu poczujesz ducha Odrodzenia. Brukowane uliczki, muzea lub sklepy dawnego tradycyjnego rzemiosła zlokalizowane na parterze domostw, gdzie na żywo, na własne oczy, możesz zobaczyć jak przetwarza się wełnę czy obrabia skórę. Są pracownie tkackie i dziewiarskie.

W Złatogradzie wykonuje się unikatowe pamiątkowe noże wykonane są z koziego rogu, który jest po mistrzowsku przymocowany do specjalnie wykonanej drewnianej rączki.

W mieście znajduje się pomnik Delyo Hajduka, który tutaj się urodził i walczył o wolność. Był lokalnym bohaterem, o którym krążyło wiele legend i śpiewało się pieśni. Wierzono, że zwykłe kule go nie dosięgną, a szabla go nie posiecze.

W 1977 roku piosenka o Delyo Hajduku została włączona do Złotej Płyty amerykańskiego statku kosmicznego Voyager 2 i Voyager 1 jako muzyczna wiadomość z Ziemi do pozaziemskiej cywilizacji lub ludzi z przyszłości.

Nie pozwól, aby "kosmici" słyszeli piosenkę o Dalio Hajduku, a Ty nie. Posłuchaj.

Specjalnością Złatogradu jest kawa obracana na piasku. Kawa przygotowana w taki sposób ma bardzo charakterystyczny smak i orientalny aromat. 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz